top of page

Má zápal a mikrobióm vplyv na vznik rakoviny prsníka?

Updated: Jul 4, 2023

Nedávno som šiel autom a v rádiu hovorili o preventívnych prehliadkach a o tom, ako dokážu zistiť a včas odhaliť ochorenie. Myslím, že tam spomínali aj rakovinu. Áno, rakovina je choroba, ktorá vzbudzuje strach. Bohužiaľ, výskyt rakoviny, ako aj iných civilizačných ochorení, je tiež na vzostupe.

Má zápal a mikrobióm vplyv na vznik rakoviny prsníka? Nedávno som šiel autom a v rádiu hovorili o preventívnych prehliadkach a o tom, ako dokážu zistiť a včas odhaliť ochorenie. Myslím, že tam spomínali aj rakovinu. Áno, rakovina je choroba, ktorá vzbudzuje strach. Bohužiaľ, výskyt rakoviny, ako aj iných civilizačných ochorení,  je tiež na vzostupe.

Dnes vám ukážem, ako na vznik rakoviny vplýva imunita, zápal a mikrobióm.

Rakovina prsníka je bohužiaľ jedna z najčastejších foriem rakoviny s ktorou sa ženy stretávajú. Na vzniku rakoviny sa podieľa viacero faktorov a jedným z nich je aj chronický zápal.

Chronický zápal sa považuje za faktor prispievajúci k spúšťaniu a rozvoju viacerých druhov rakoviny ako napr. rakoviny hrubého čreva, konečníka, rakoviny pažeráka, rakoviny močového mechúra, rakoviny žalúdka či rakoviny pľúc. (Inak všimli ste že chronický zápal sa v rámci prevencie nezisťuje?).


Pri skúmaní tkaniva prsníka sa zistilo, že v tkanive prsníka, ktoré je mamograficky vyhodnotené ako rizikové pre vznik rakoviny prsníka sa vyskytovali vyššie hodnoty zápalových cytokínov (Zápalové cytokíny sú látky tvorené bunkami imunitného systému pri zápale).


Čo je zaujímavé na vzniku a priebehu imunitných reakcií sa podieľa bakteriálne zloženie v prsníkoch ženy. Prsníky žien majú tiež svoj vlastný mikrobióm. Baktérie nachádzajúce sa v prsníkoch dokážu udržiavať zdravý stav prsného tkaniva cez: - podporu opravy a regenerácie tkaniva - obmedzovanie a spomaľovanie zápalových procesov v tkanive


Na druhej strane, osídlenie ženského prsníka nevhodnými baktériami vedie k vzniku zápal podporujúceho prostredia, ktoré negatívne vplýva na zdravie a podporuje zápal a rakovinu. Štúdiami sa zistilo, že mikrobióm prsného tkaniva, ktoré susedí s rakovinou, je narušený a dokáže ovplyvňovať karcinogenézu (vznik rakoviny) prsníka.


Čo je zaujímavé, že štúdie preukázali, že strava výrazne ovplyvňovala mikrobóm mliečnej žľazy. Západná strava negatívne a stredomorská strava pozitívne.

(Štúdia: Shively C.A., Register T.C., Appt S.E., Clarkson T.B., Uberseder B., Clear K.Y., Wilson A.S., Chiba A., Tooze J.A., Cook K.L. Consumption of Mediterranean versus Western Diet Leads to Distinct Mammary Gland Microbiome Populations. Cell Rep. 2018;25:47–56.e3. doi: 10.1016/j.celrep.2018.08.078.)


Ako vidíte, zápalové zmeny s prevahou chronického zápalu, ktorý sa v klasickej medicíne nemeria a ignoruje, má vplyv na rakovinu a aj rakovinu prsníka. Rovnako má na rakovinu prsníka vplyv aj strava, lebo ako ste čítali, strava ovplyvňuje, aké baktérie budú žiť nielen v čreve, ale dokonca aj v prsníkoch. Baktérie nachádzajúce sa v našom tele stále vplývajú na imunitu a buď stimulujú alebo potláčajú zápaly a tie majú vplyv aj na rakovinu.


Stredomorská strava je bohatá na protizápalovo pôsobiace látky. Pre ženy je preto dôležité venovať veľkú pozornosť vysokému príjmu protizápalovo pôsobiacich rastlinných látok, lebo znižovanie zápalov je dôležite v obmedzovaní rizika rakoviny. Rovnako je dôležité venovať pozornosť črevu. Narušenie čreva vedie k vzniku chronických zápalov a narušenie bakteriálneho zloženia čreva dokáže u žien ovplyvniť aj hormonálny systém a aj ten môže mať vplyv na vznik a rozvoj rakoviny prsníka.


V našom e-shope si môžete kúpiť akciu LongVida kurkumín a fosfolipidový kvercetín tu Akcia Kvercetín komplex a LongVida® optimalizovaný kurkumín (abczdravia.sk). Samostatne tieto produkty nájdete tu:

Obe tieto látky potláčajú zápaly a sú vhodným doplnkom pri znižovaní zápalovej záťaže tela a probiotiká s protizápalovými polyfenolmi MikroVeda LIFE 500 ml (abczdravia.sk).


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk andrej.medved9@gmail.com238 views0 comments

Comments


bottom of page