top of page

Môže črevo vplývať na vysoký krvný tlak?


Pravdepodobne len málo koho, kto má vysoký krvný tlak napadne pri riešení svojho problému pozrieť sa do svojho čreva.  Pritom by sa mal. Prečo? Lebo baktérie, ktoré osídľujú náš tráviaci trakt, cez svoj metabolizmus vplývajú nielen na imunitu, ale aj iné časti tela.Ak je napr. baktériami nesprávne kolonizované tenké črevo ( napr. SIBO je ukážkový príklad ako sa prejavuje nesprávne kolonizované tenké črevo), premnožené baktérie v tenkom čreve tvoria rôzne kyseliny. Tie sa dostávajú do pečene, kde sa začína ich proces detoxikácie.


V procese detoxikácie kyselín vyrobených premnožením niektorých baktérii z tenkého čreva vznikajú v pečeni látky (ďalšie kyseliny), ktoré ak sa tvoria nadmerne, podporujú :

- vznik aterosklerózy

- narúšajú antioxidačný systém (podpora vzniku zápalov z oxidačného stresu)

- zvyšujú krvný tlak


Okrem toho, môžu metabolity niektorých druhov baktérií podporiť rast ďalších choroboplodných baktérií (napr. Clostridium difficile), ktoré dokážu spustiť hnačku či dokonca závažné zdravotné komplikácie (život ohrozujúca pseudomembranózna kolitída ) s rizikom smrti.


Rast Clostridium difficile dokáže podporovať p-krezolsulfát tvorený inými baktériami. Poznám dnes nejedného mladého človeka, dokonca dieťa, ktoré malo tieto mimoriadne nebezpečné infekcie a lekári sa čudovali, odkiaľ mohli byť, keď predtým napr. neužívali vysoké dávky antibiotík, ktoré vedú k premnoženiu tejto mimoriadne nebezpečnej baktérie.


Ak som spomínal tenké črevo, tak výrobky podporujúce správne bakteriálne osídlenie tenkého čreva sú napr. tieto:


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

 


55 views0 comments

Comments


bottom of page