top of page

Mávate bolesti hlavy a migrény? Ak to chcete riešiť príčinne, pozrite sa aj do svojho čreva!

Updated: Mar 1, 2023

Časté bolesti hlavy a migrény postihujú cca 10-14% žien v západných krajinách. Pritom ženy trvia týmito problémami až 3x častejšie ako muži. Väčšina ľudí je nútených siahnuť po liekoch tlmiacich bolesť a niektorým nepomáhajú ani tie. Paradoxom je, že tieto lieky na tlmenie bolesti majú nepriaznivý vplyv na črevo, pečeň a trávenie. Pritom mnohí ľudia, ktorí trpia migrénou či bolesťami hlavy sa zároveň sťažujú alebo majú tráviace problémy. A tie lieky ktoré pojedajú dokonca môžu podporovať možnú príčinu vzniku ich problému.

Ako je to možné?


Mnohé tráviace problémy súvisia s priepustným črevom. Priepustné črevo sa vyznačuje tým, že sa na sliznici čreva vytvoria mikroskopické "trhlinky", ktoré púšťajú do tela látky, ktoré by tam nemali prúdiť. Toto sa cez kolonoskopiu zistiť nedá!


Pri priepustnom čreve je na črevnej sliznici vždy zvýšená aj zápalová reakcia (ľudia alergicky reagujúci na potraviny si na 100% môžu byť istý, že majú priepustné črevo). Počas tejto zápalovej reakcie, ktorá je prítomná pri priepustnom čreve sa tvoria v zápalových bunkách imunitného systému látky, ktoré sa volajú prozápalové cytokíny.


Keďže črevo je veľmi úzko spojené s nervovým systémom a mozgom, každá zápalová zmena v tráviacom trakte je registrovaná v nervovom systéme a je vnímaná ako stres. Aj prozápalové cytokíny tvoriace sa pri zápale sa dokážu dostať do mozgu, lebo sú signálnymi látkami, ktoré informujú mozog o tom čo sa deje v tele. Mnohé cytokíny vznikajúce pri zápaloch pritom spúšťajú reakcie spojené s bolesťou.


Je tam aj ďalší faktor negatívne vplývajúci na nervový systém. Je to preťaženie pečene cez črevo.


Pečeň je miesto, kde prúdi krv s látkami, ktoré sa vstrebali z čreva. Pri priepustnom čreve sa do pečeni dostáva viacej toxických a zápalových látok. Pečeň pritom pôsobí ako centrálny detoxikačný orgán a filtruje toxické látky z čriev do organizmu.

Ak je črevo priepustné, pečeň si už nemôže dobre plniť svoju detoxikačnú funkciu, lebo je preťažená.


Škodliviny dostávajúce sa do pečene z čreva sa následne môžu dostať aj do mozgu , lebo priepustné črevo spôsobuje aj to, že sa oslabuje ochrana mozgu pred prílevom škodlivých látok - tzv. leaky brain. Následkom toho sa uvoľňujú prozápalové cytokíny v mozgu a dochádza k neurónovému zápalu. Bolesť hlavy/ migréna je na svete.


Okrem bolesti hlavy/migrény tento mechanizmus pôsobenia dokáže spustiť zmeny nálad, depresie alebo úzkostné stavy.

S. van Hemert at al., Migraine associated with gastrointestinal disorders: review of the literatur and clinical implications. Front. Neurol., vol. 5, p. 241, 2014

C. R. Cámara-Lemarroy, R. Rodrigues-Gutierrez, R. Monreal-Robles, an A. Marfil-Rivera, Gastrointestinal disorder associated with migraine: A comprehensive review, World J. Gastroenterol, vol. 22, no. 36, p. 8149, Sept. 2016


Črevo a tráviace problémy sú veľmi závažne, aj keď sa to na prvý pohľad nejaví ako veľký problém. Je desivé, že dnes už malinké deti majú narušené trávenie. Aký život ich čaká? Pritom stav trávenia dieťaťa je do veľkej miery ovplyvnený stavom trávenia matky cez odovzdávanie mikrobiómu z matky na dieťa. Ak sa pozriete na deti a vidíte tráviace problémy detí môžete si byť takmer istý, že matka ich má v nejakej podobe tiež.


Osídlenie čreva správnymi baktériami je nevyhnutnou podmienkou nielen pre dobré fungovanie čreva, správneho trávenia ale aj pre správne fungovanie nervového systému. V našom e-shope si môžete kúpiť probiotiká Mikroveda life podporujúce nielen vhodné osídlenie čreva zdraviu prospešnými baktériami (33 rôznych kmeňov). Mikroveda Life navyšše obsahujú aj fermentované exktrakty z liečivých rastlín s protiápalovým účinkom. Mikroveda Life je vhodná na každodenné a pravidelné užívanie nielen pri problémoch tráviaceho traktu, ale aj ako prevencia vzniku týchto problémov.


Mikrovedu Life si môžete kúpiť tu MikroVeda LIFE 500 ml (abczdravia.sk).


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com


388 views0 comments
bottom of page