top of page

Máte suchú, svrbivú pokožku so sklonom k ekzémom?

Ak áno, chýba Vám táto dôležitá látka. Pravdepodobne ste o nej doteraz nepočuli, aj keď je pre zdravie kože taká dôležitá.



Jeden čoraz z častejších problémov, ktorý ľudia majú, je suchá, svrbivá pokožka so zmeneným pH a so sklonom k ekzémom. pH určuje či je niečo kyslé, neutrálne alebo zásadité. Pokožka by mala mať pH mierne kyslé. Za zmenami na pokožke býva aj nedostatok jednej bielkoviny, o ktorej ste asi nepočuli. Nazýva sa filagrín.


Úlohou filagrínu je prispievať k normálnej funkcii kože, zvlhčovať ju a je dôležitým faktorom regulujúcim správne pH kože. Ak má koža správne pH (mierne kyslé), bráni to tomu, aby sa na koži nerozšírili choroboplodné mikroorganizmy (vrátane zlatého stafylokoka). Isté percento ľudí v Európe má geneticky zníženú tvorbu filagrínu. Geneticky podmienená nedostatočnosť filagrínu môže viesť k vzniku ichtiózy vulgaris. Nedostatok filagrínu v koži

nevzniká len geneticky.


Rizikovým faktorom znižujúcim tvorbu filagrínu sú aj:

- nízka vlhkosť

- podráždenie pokožky

- psychický stres

- niektoré mikroorganizmy ako napr. ľudský papilomavírus , Tinea corporis - je to pleseň spôsobujúca infekciu kože

- liečba niektorými liečivami (kyselina retinová, Dithranol alebo antralín je liek, ktorý sa používa pri liečbe kože u ľudí so psoriázou)

- niektoré typy cytokínov

Cytokíny sú látky, tvorené bunkami imunitného systému. Imunita má vplyv na to, akú zdravú kožu človek bude mať.

Dnes sa pozrieme na imunitu, ako faktor vplývajúci na kožu a ukážem Vám ako narušenie funkcie imunity vedie ku zmenám na koži.

 

Imunita sa delí na 2 veľké časti :

- vrodenú

- adaptívnu imunitu (tá ktorá sa dokáže učiť)


Adaptívna imunita pozostáva z rôznych rodín (skupín) imunitných buniek. Každá rodina (skupina) imunitných buniek adaptívnej imunity sa na niečo špecializuje. Táto špecializácia sa prejavuje tak, že sa vylučujú rôzne cytokíny. Cytokíny sú bielkoviny, ktoré ovplyvňujú dianie v rôznych častiach tela a ovplyvňujú aj to, ako sa imunita správa napr. voči patogénom a podobne. Cytokíny majú vplyv na celkové zdravie človeka.


V tele asi nie je nič také, čo by tieto cytokíny nevedeli viac alebo menej ovplyvniť. Ak majú ľudia zdravotné problémy, laboratórnymi testami by sa nemalo zisťovať len v akom pomere majú jednotlivé bunky imunitného systému resp. koľko ich majú, ale mali by sa zisťovať aj koľko cytokínov tvoria a akých cytokínov sa tvorí nadmerne veľa. Lebo ak je ich tvorba v nerovnováhe spôsobujú zdravotné problémy.


Ľudia majú neraz všetky imunologické vyšetrenia v poriadku, len sú chorí. Toto sa deje preto, že sa laboratórne nezisťujú cytokíny. Ak by sa zisťovali, vtedy by ľudia videli, že ich imunita nepracuje dobre a výsledkom je choroba.


Cytokíny tvoria veľkú rodinu, je ich veľa a navzájom sa ovplyvňujú. Napr. jedna rodina cytokínov dokáže potláčať inú rodinu cytokínov. Preto ak sa niektorá rodina cytokínov dostane do dominancie, potlačí druhú a udeje sa napr. to, že človek môže byť často chorý, lebo chýbajú cytokíny na ničenie baktérií.


Ak sa nadmerne tvorí jedna špeciálna rodina cytokínov, nazývaných TH2 cytokíny, tieto cytokíny dokážu znížiť množstvo filagrínu v koži.


Tým, že sa zníži množstvo filagrínu v koži:

- začne sa meniť pH kože a vytvoria sa podmienky pre premnoženie choroboplodných baktérií na koži vrátane zlatého stafylokoka

- zníži sa ochrana kože pred UV žiarením

- zníži sa vlhkosť kože (schopnosť kože sa hydratovať)


Výsledkom pôsobenia zle fungujúcej imunity na kožu sú suchosť, svrbenie, narušenie bakteriálneho zloženia, zápaly na koži a pod.


Ľudia sa pri problémoch s kožou väčšinou pozerajú na samotnú kožu, pričom nevidia pozadie, prečo sa to deje. Samozrejme laik, ktorý ide na vyšetrenie k lekárovi a tam mu povedia, že krv je úplne v poriadku, sa ocitá v totálnom zmätku. Všetko je v poriadku, len ja som chorý. Povie si, že je to dedičné, že je to náhoda a pod. Ľudia tým, že nepoznajú tieto fakty, automaticky pri problémoch s kožou neriešia imunitu. Ani vo sne ich nenapadne, že za ich problémami s kožou, ekzémom je zle fungujúca imunita, ktorá tvorí veľmi veľa cytokínov istého druhu.


To, že atopický ekzém je problém imunity, ukazuje aj liečba v ambulanciách. Keď je stav pacientov natoľko vážny, nasadia biologickú liečbu. Biologická liečba síce nerieši, prečo je imunita v nerovnováhe, prečo zle pracuje, ale rieši to, aby cytokíny neúčinkovali na tkanivá (aj na kožu). Táto liečba má navyše veľké vedľajšie účinky (organizmus cytokíny potrebuje, bez nich nedokáže dobre fungovať). Biologická liečba sa nasadí pre svoje vážne nežiadúce účinky až vo veľmi vážnych stavoch.


Na to, aby sa netvorili nadmerne cytokíny ničiace nielen kožu, ale aj celkové zdravie, je dôležité, ak sa bavíme o prírodnom a komplexnom prístupe, riešiť to, aby sme odstraňovali príčinu tejto imunitnej nerovnováhy.

 

 Nakoľko je to obsiahla téma, dám vám niektoré typy v skratke:

- podporte črevné zdravie cez probiotiká, prebiotiká

- nefajčite, nekonzumujte alkohol, cukor, rafinované výrobky

- jedzte čo najviac prirodzených, nespracovaných potravín

- vylúčte potraviny spúšťajúce zápaly

- znížte oxidačný stres

- jedzte protizápalovú stravu

- zabezpečte si dostatočný prísun minerálov, stopových prvkov a vitamínov

- znížte stresovú záťaž

- hýbte sa na čerstvom vzduchu, ale nepreťažujte svoje telo

- čo najviac sa vyhnite chemikáliám nepriaznivo vplývajúcimi na kožu a črevo

- dbajte na dostatočný spánok

 

Z našich doplnkov by som vyzdvihol tieto:

AA imunita a Kvercetín fosfolipid

- oba tieto výrobky prirodzene znižujú tvorbu cytokínov podporujúcich alergie, astmu, atopie (problémy s kožou)

- AA imunita obsahuje navyše Lactobacillus plantarum L-137® , ktorý urýchľuje tvorbu kyseliny hyalurónovej zlepšujúcej zdravie pokožky

 

AA Imunitu a Kvercetín fosfolipid si môžete kúpiť tu:

 

 

 

Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

 

 
 
 

Komentar


bottom of page