top of page

Má črevný mikrobióm vplyv na rozvoj autoimunitných a zápalových ochorení?

Črevný mikrobióm označuje spoločenstvo baktérií a iných mikroorganizmov žijúcich v  čreve. Práve toto spoločenstvo mikroorganizmov má veľký vplyv na celkové zdravie  človeka. Súvislosti medzi zložením črevného mikrobiómu a chorobami už boli  publikované v stovkách štúdií. V poslednej dobe sa venuje črevnému mikrobiómu veľká pozornosť lebo sa ukazuje, že zohráva úlohu pri vzniku choronických ochorení, kde patrí aj diabetes mellitus typu I. (DM1).

Diabetes mellitus 1. typu (DM1) je ochorenie, ktoré vzniká rozpadom beta-buniek Langerhansových ostrovčekov pankreasu (kde sa tvorí inzulín) najmä vďaka autoimunitným procesom.


Pozrime sa ako vplýva črevný mikrobióm na tento čoraz viac vypukleší zdravotný problém.

Na zvieracích modeloch viedlo narušenie črevného mikrobiómu vyvolané antibiotikami, k potlačeniu tvorby buniek imunitného systému potláčajúcich zápal (Livanos AE, Greiner TU, Vangay P, Pathmasiri W, Stewart D, McRitchie S,  Antibiotic-mediated gut microbiome perturbation accelerates development of type 1 diabetes in mice. Nat Microbiol. 2016;1:16140.).


Rôzne štúdie na ľuďoch zistili zmenenú črevnú mikroflóru spojenú s Diabetes mellitus 1. typu (DM1) - (Needell JC, Zipris D. The role of the intestinal microbiome in type 1 diabetes pathogenesis. Curr Diab Rep. 2016;16(10):89) Pričom ľudia s DM1 trpeli na  nedostatok baktérií produkujúcich špeciálne tuky, ktoré okrem iného riadia metabolizmu či imunitné reakcie a tieto tuky sa tvoria v čreve vďaka istým druhom baktérií.


Zistilo sa že u ľudí s DM1 je oveľa menej prítomná baktéria faecalibacterium prausnitzii  (de Goffau MC, Luopajärvi K, Knip M, Ilonen J, Ruohtula T, Härkönen T,  Fecal microbiota composition differs between children with β-cell autoimmunity and those without. Diabetes. 2013;62:1238–44.), ktorá je zodpovedná za tvorbu špeciálneho tuku, ktorý bráni rozvoju zápalov a autoimunity.


U ľudí s DM1 bola dokázaná zvýšená priepustnosť čreva a to už pred vypuknutím ochorenia (Maffeis C, Martina A, Corradi M, Quarella S, Nori N, Torriani S,  Association between intestinal permeability and faecal microbiota composition in Italian children with beta cell autoimmunity at risk for type 1 diabetes. Diabetes Metab Res Rev. 2016;32:700–9.)  a znížená mikrobiálna rôznorodosť ( Kostic AD, Gevers D, Siljander H, Vatanen T, Hyötyläinen T, Hämäläinen A-M,  The dynamics of the human infant gut microbiome in development and in progression toward type 1 diabetes. Cell Host Microbe. 2015;17:260–73.).


Špeciálne tuky, ktoré sa tvoria v čreve,  pri štúdiách na zvieratách, ukázali ochrannú funkciu pred vznikom DM1 ( Mariño E, Richards JL, McLeod KH, Stanley D, Yap YA, Knight J,  Gut microbial metabolites limit the frequency of autoimmune T cells and protect against type 1 diabetes. Nat Immunol. 2017;18:552–62.) a to cez ich vplyv na imunitný systém.


Aj priepustnosť čreva  je dôležitým faktorom vo vzťahu medzi črevným mikrobiómom  a vývojom DM1. Zistilo sa, že priepustnosť čreva  a zápal sú spojené s rozvojom DM1  u ľudí (Vaarala O, Atkinson MA, Neu J. The ‘perfect storm’ for type 1 diabetes: the complex interplay between intestinal microbiota, gut permeability, and mucosa immunity.   Diabetes. 2008;57:2555–62.).


Ako vidíte črevo má veľký vplyv na rozvoj zápalov, ich regulácie a metabolizmus. Preto by nám nemalo byť jedno aké baktérie v našom čreve žijú. Študiami sa zistilo, že u ľudí s mnohými zápalovými ochoreniami a to nielen diabetes mellitus 1. typu (DM1) je málo jednej z najdôležitejších baktérií tvoriacich špecialne tuky so silným vplyvom na imunitu a tou baktériou je faecalibacterium prausnitzii.


Faecalibacterium prausnitzii neviete do čreva dostať ako probiotikum. Nikdy na svete také probiotikum nie je. Pritom táto baktéria v čreve je veľmi dôležitá pre reguláciu imunity, aby sa nevytváral syndróm deravého čreva a pod. Ak chcete zvýšiť počet faecalibacterium prausnitzii v čreve, viete to cez patentovaný extrakt z kozinca blanitého (Astragalus membranaceus) a čínskeho ženšenu ( Panax notoginseng), ktorý nájdete vo výrobku Nutri-absorb.  Študiami bolo dokázané, že tento patentovaný extrakt zvýšil množstvo faecalibacterium prausnitzii v čreve o 420%.


Nutri-absorb podporuje aj:

- vstrebávanie vitamínov

- vstrebávanie minerálov

- vstrebávanie rastlinných látok ako napr. kurkumín

- vstrebávanie omega 3 a omega 6 mastných kyselín

- vstrebávanie aminokyselín (z aminokyselín sa skladajú bielkoviny)

- znižuje priepustnosť čreva a pôsobí proti syndrómu deravého čreva

- podporuje rozvoj zdraviu prospešných baktérii v čreve

- podporuje v čreve protizápalovú aktivitu a regeneráciu slizníc čreva


Nutri-absorb si v akcii môžete kúpiť tu:


A prečo je v akcii Nutri-absorb s Dobrými cukrami?


Výrobok Dobré cukry obsahujú tagatózu. Tagatóza chutí podobne ako cukor. V porovnaní s cukrom má o 60 % menej kalórií. Má nízky glykemický index 3, čo znamená, že pri samotnej konzumácii tagatózy sa nezvyšuje hladina glukózy v krvi. Je vhodná pri ketogénnej strave a aj diabete. V čreve sa z nej tvoria  špeciálne tuky potláčajúce zápaly. Tagatóza má schopnosť vyživovať zdraviu prospešné črevné baktérie a podporovať zdravie tráviaceho traktu.


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

359 views0 comments

Kommentare


bottom of page