top of page

Keď kyslík môže byť problémom pre naše črevo

Updated: 5 days ago

Ak sa povie kyslík, môžno si predstavíte blahodárne účinky horského vzduchu. Moja prvá predstava bola taká.Kyslík si zväčša spájame so životom. A je to tak, veľká časť života na Zemi je spojená s kyslíkom. Vďaka kyslíku naše bunky dýchajú a vedia vyrábať energiu potrebnú pre život. Tak ako pre časť života kyslík = život, pre inú časť života je kyslík jedom. Sem patria aj mnohé baktérie ktoré obývajú naše črevo.

Črevo patrí k tráviacemu traktu. Ak sa pozrieme na tráviaci trakt, zistíme, že baktérie sa v ňom menia aj podľa toho, koľko kyslíka sa v ňom nachádza. Na začiatku tráviaceho traktu je najviac kyslíka a na konci tráviaceho traktu – hrubé črevo a konečník je najmenej kyslíka. Preto je hrubé črevo osídlené inými typmi baktérií ako napr. ústna dutina. Mnohé baktérie v čreve vyrábajú z rozpustných vláknin špeciálne tuky, ktoré slúžia ako zdroj energie pre bunky čreva. A pri tejto výrobe energie sa spotrebováva kyslík. Takto sa znižuje koncentrácia kyslíka v hrubom čreve.

Tento mechanizmus znižovania kyslíka, cez spaľovanie špeciálnych tukov umožní, aby sa v hrubom čreve nevyskytovalo veľa kyslíka a do čreva sa tak nedostali také druhy baktérií, ktoré potrebujú pre svoj život kyslík. Ak sa však obsah kyslíka v čreve zvýši, lebo napr. baktérie nemajú dostatok rozpustných vláknin a tým sa nevyrába dostatok paliva pre črevné bunky a tým sa zníži sa spotreba kyslíka, črevo začnú osídľovať také druhy baktérií, ktoré tam nemajú čo robiť. Toto sa môže udiať aj po antibiotickej liečbe.

Zmena osídlenia čreva zákonite vedie aj ak zmenám imunitných reakcií. V čreve tak vznikajú zápaly. Ak sa pozrieme na súčasnú populáciu, vidíme masívny nárast ochorení čreva ako crohnova choroba, ulcerózna kolitída, divertikulitídy, ale aj onkologických ochorení či hnačiek alebo problémov so zápchami. Na vzniku týchto problémov sa nepodieľajú len lieky, ale aj to, že nie sme ochotní zásobovať naše baktérie v hrubom čreve potravou, z ktorej vyrábajú palivo pre bunky čreva a tým znižujú množstvo kyslíka.

Ak hľadáte potravu pre črevné baktérie vo vašom celom hrubom čreve, vhodnou voľbou je Viafiber. Obsahuje takú vlákninu, ktorá sa dokáže dostať do celej dĺžky hrubého čreva (inulín sa dostane len do prvej tretiny hrubého čreva). Viafiber takto pomáha udržiavať hrubé črevo v dobrej kondícii a chráni ho tak pred zápalmi. Výrobok si môžete zakúpiť tu.

S prianím toho najlepšieho zostáva Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com

76 views0 comments
bottom of page