Ochorenie pečene nazývané nealkoholické stukovatenie pečene, bolo kedysi považované za “výsadu” jedincov závislých od alkoholu. Dnes je pohromou aj pre ľudí s metabolickými problémami. Nealkoholické stukovatenie pečene nie je bohužiaľ len výsadou dospelých, je čoraz častejšie problémom detí. Nealkoholické stukovatenie pečene postihuje cca 38 % svetovej populácie. Predpokladá sa, že sa toto číslo bude zhoršovať. Nealkoholické stukovatenie pečene je nebezpečné okrem iného preto, že môže vyústiť aj do cirhózy pečene a je nutná transplantácia pečene.
Nealkoholické stukovatenie pečene úzko súvisí, okrem iného s:
1) inzulínovou rezistenciou
Inzulínová rezistencia je jav, kedy bunky stratia citlivosť na inzulín - zlá citlivosť buniek na inzulín a horšie prijímajú glukózy vedie k zápalom.
2) metabolickým syndrómom
Metabolický syndróm je stav, kedy je zvýšený LDL cholesterol, znížený HDL cholesterol, zvýšený krvný tlak a inzulínová rezistencia. Metabolický syndróm často navonok nevykazuje žiadne príznaky. Nápadným znakom metabolického syndrómu môže byť napr. zväčšený obvod pása, ktorý svedčí o prebytočnom brušnom tuku. Medzi rizikové faktory, ktoré podporujú rozvoj metabolického syndrómu patria: nadváha, obezita a najmä viscelárny brušný tuk. Viscelárny brušný tuk obaľuje telesné orgány a nemusí súvisieť len s obezitou, aj chudí ľudia ho môžu mať vysoký.
Pri nealkoholickom stukovatení pečene dochádza k nadmernému ukladaniu tukov v pečeni. Hromadenie tuku v pečeni vedie k chronickým zápalovým procesom. Vnútrobunkové hromadenie mastných kyselín (ukladanie tuku v pečeňových bunkách) nepochádza z tukov prijatých zo stravy, ale tieto tuky vznikajú z glukózy prijatej v strave, ktorá sa zmení na tuk ! Je to nový, telom vytvorený tuk. Dôležitú úlohu tu hrá príjem jedla s nadmerne vysokým obsahom energie (typicky západná strava).
Ukladanie mastných kyselín (tuku) tiež zvyšuje tvorbu voľných radikálov a spúšťa oxidačný stres. Oxidačný stres tiež dokáže spúšťať zápaly a poškodzovať bunky. Preto je vždy pri tomto ochorení pečene dôležité zabezpečiť detoxikáciu voľných radikálov.
Jedným z hlavných odporúčaní v terapii pri tomto ochorení pečene je zníženie kalorického príjmu za účelom zníženia telesnej hmotnosti a zníženia záťaže najmä glukózou, ktorá sa rýchlo vstrebáva (pizza, sladkosti, rafinované výrobky z bielej muky, jedlá bohaté na sacharidy a pod). Obmedzenie príjmu a množstva rýchlych sacharidov má priaznivý vplyv na zápal prebiehajúci v pečeni pri nealkoholickom stukovatení pečene. Mnohí ľudia si však myslia, že za ich problémami stoja tuky, keďže sa im ukladajú tuky v pečeni. Áno, aj tuky tu môžu zohrávať negatívnu úlohu, ak sa prijímajú nekvalitné tuky podporujúce zápaly a kombinujú sa pritom s vysokým množstvom rýchlych sacharidov (koláčiky, keksíky, ale aj rôzne croissanty a pod.)
Mnohí ľudia majú tendenciu stále čosi vyjedať. Ako keby sa nevedeli nasýtiť. Toto je pre organizmus a jeho metabolizmus nie veľmi dobré. Stála potreba čosi vyjedať je zároveň znakom zlého metabolizmu. Bohužiaľ pečeň je jeden z orgánov, ktorý si to "odskáče" a u čoraz väčšieho počtu ľudí je preto čoraz viacej problémov s pečeňou.
Aby ste nemuseli často vyjedať, máme tu prípravok zvyšujúci pocit zasýtenia. Pomáha znižovať kalorický príjem a volá sa AppetitControl.
Na podporu metabolizmu je dobré AppetitConrol kombinovať s týmto:
Ak je nealkoholické stukovatenie pečene aj s týmto:
Detox odstraňuje voľné radikály z pečene.
Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme
Andrej Medveď a jeho team
Comments