top of page

Je leto a mnohí z vás na toto zabúdajú. Môže to mať dosah na vašu imunitu!

V poslednej dobe som si všimol, že mnohí z vás neužívajú v lete vitamín D. Tým, že mi píše veľa ľudí kde sa mi posťažujú aké problémy ich trápia a povedia mi čo robia pre zlepšenie svojho zdravia, vidím, že vitamín D teraz u ľudí pri ich starostlivosti chýba.

Je leto a mnohí z vás na toto zabúdajú. Môže to mať dosah na vašu imunitu!

Dnes vám poviem, prečo by ste na neho mali myslieť aj v lete.

Tehotné ženy:

Počas tehotenstva sa zákonite uvoľňuje viacej estrogénov. Estrogény spôsobia to, že sa v tele tvorí viacej bielkovín, ktoré viažu vitamín D.

Ak sa vitamín D naviaže na bielkoviny, ktoré sa nadmerne tvoria pri zvýšenej hladine estrogénov, stáva sa takto naviazaný vitamín D pre imunitu nedostupný. Pre správne fungovanie imunity je potrebný takzvaný voľný vitamín D (nenaviazaný na bielkoviny).


Laboratórne testy, ktoré sa robia u nás nerozoznávajú rozdiel medzi voľným vitamínom D a vitamínom D naviazaným na bielkoviny. Preto je nutné, ak samozrejme tehotné ženy chcú mať dostatok vitamínu D pre svoju imunitu, zvýšiť jeho prísun. Podľa meraní, ktoré sa urobili tak hranica 150-200nmol/l. zabezpečovala dostatok voľného vitamínu D. Tehotné ženy by si preto mali udržiavať oveľa vyššie hladiny vitamínu D ako sa bežne odporúča!


Chronicky chorí ľudia, resp. ľudia so zápalmi:

Vitamín D ako som už spomínal vyššie má veľký vplyv na imunitu. Napr. dokáže tlmiť zápaly a je dôležitý pre vytvorenie imunitnej tolerancie. Príkladom zlyhania imunitnej tolerancie sú napr. : - alergie - autoimunita - zvýšená reaktivita vírusov (napr. mononukleóza) alebo baktérií (reaktivácia borélií) - potraty


Pri bežných laboratórnych testoch, ktoré sú dnes štandardom sa berie do úvahy vplyv vitamínu D na kosti. Zo začiatku sa myslelo, že vitamín D je významný len pre kosti. Až neskôr sa prichádzalo na to, kde všade je vitamín D potrebný.

Laboratórne testy sa neraz, bohužiaľ, novým poznatkom nepodriadili. Hodnoty sú stále nastavené na kosti.

Robila sa štúdia, kde sledovali ľudí, ktorým mali byť transplantované obličky. Problém transplantácie je to, že imunita neraz odvrhne cudzí orgán, je voči nemu netolerantná. Zistilo sa že ľudia s hladinami vitamínu D nad 150nmol/l. mali najmenšie odvrhntie transplantovaných orgánov a tí čo mali najnižšie hladiny vitamínu D mali počet odvrhnutí väčší.


Vitamín D je mimoriadne dôležitý. Vôbec sa ho nebojte. Ak v lete nie ste na slnku dostatočne dlho najmä okolo obeda, zo slniečka ho veľmi nevyrobíte. Užívajte ho, ak nie všetci (mnohí sa boja predávkovania) tak aspoň tehotné ženy a chronicky chorí ľudia (alergici, atopici, autoimunita, ženy, ktoré majú problém s potratmi a pod.). Títo ľudia by mali vitamín D užívať stále počas celého roka.


Na Slovensku som nedávno videl test na vitamín D, kde sa toxická hranica posunula na oveľa vyššie hodnoty (bolo to asi nad 375nmol/l). Konečne je tu laboratórium, ktoré sa začína riadiť zdravým rozumom a výskumami, aspoň čo sa týka vitamínu D. Ideálne by bolo, keby sa merala hladina voľného vitamínu D, toto u nás bohužiaľ nie je. Ja vám odporúčam držte si hladinu vitamínu D aspoň okolo 150nmoll/l. Táto hladina vám zabezpečí dostatok voľného vitamínu D pre správne fungovanie imunity. A toxické to určite nie je.


Vysoko kvalitný vitamín D spolu vitamínom K2 si môžete kúpiť u nás tu Vitamín D3K2 Medveď natural (abczdravia.sk).


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk andrej.medved9@gmail.com

171 views0 comments

Commenti


bottom of page