top of page

Jar je mnohých ľudí najkrajším obdobím roka. Kvety kvitnú, stromy sa zelenajú a ale mnohí sa tomu napriek tomu netešia.

Jar je pre mnohých ľudí spojená s utrpením kýchania, slzenia, svrbenia očí či upchatého nosa. Toto sú následky alergickej reakcie známej aj ako senná nádcha alebo alergická rinitída.

Ak máte alergickú nádchu (rinitídu), môžete kýchať, tvoria sa vám nadmerne hlieny, oči vám slzia, svrbení vás tvár či iné časti tela. Môžete tiež kašľať, bolieť vás hlava. Môžete mať tmavé kruhy pod očami, stratiť čuch a celkovo sa cítiť unavený a podráždený. Dokonca môžete trpieť bolesťami hrdla alebo vás môžu bolieť uši. Toto všetko sú prejavy alergickej nádchy.

Pre alergikov, ktorý trpia potravinovými alergiami je recept pomerne jednoduchý, vyhnúť sa alergénom. Toto je ale obťažné pri alergii na peľ, prach či zvieraciu srsť. Alergické reakcie sú len život obťažujúce reakcie. Treba ich brať veľmi vážne, lebo sú to zápalové reakcie !Ľudom s alergickou nádchou sa odporúča preplachovanie si nosa. Dnes vám chce povedať prečo by ste si mali nos preplachovať s probiotikami.


Alergické reakcie ako som už spomínal sú vždy zápalovými reakciami s neprimeranou reakciou imunity na alergén. Zápalové, ktoré prebiehajú na sliznici vždy vedú k narušeniu:

- rovnováhy v bakteriálnom zložení, ktorá sa nazýva disbióza, s premnožením choroboplodných baktérii

- narušeniu sliznice a jej ochrannej funkcii. To vedie k tomu, že sa alergény lepšie a vo väčšej miere dostávajú do kontaktu s imunitou, čo zhoršuje priebeh alergie.

Vyvážené zloženie baktérii sa netýka len čreva ale týka sa aj dýchacích ciest. Bakteriálne zloženie v dýchacích cestách hrá dôležitú úlohu pre zdravie dýchacích ciest (Man et al ., 2017 ). Mikrobióm dýchacích ciest obsahuje nielen zdraviu prospešné baktérie, ale aj mnohé choroboplodné baktérie ako napr. Staphylococcus aureus , Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae a Moraxella catarrhalis. Ak sa tieto choroboplodné baktérie premnožia podieľajú sa infekciách dýchacích ciest (Van Eldere et al ., 2014; Duell et al ., 2016 ).


Alergické reakcie sú vždy spojené s nerovnováhou imunitného systému. Obnovenie rovnováhy v mikrobóme dýchacích ciest je dôležité nielen pre to aby sa nepremnožili choroboplodné baktérie, ktoré vám dokážu spúšťať zápaly horných dýchacích ciest, ale aj preto, že narušenie bakteriálneho zloženia vedie ku chronickým zápalom, ktoré vytvoria narušenie imunitnej rovnováhy ku sklonom k alergiám ale aj k zvýšenej priepustnosti slizníc pre alergény.


Vyvážené zloženie baktérií (nielen v čreve) dokáže regulovať imunitné reakcie smerom k tlmeniu zápalov pri styku s alergénom. Toto tlmenie neprimeraných reakcií na alergén a zápalových reakcií prebieha nielen v čreve, ale na všetkých slizniciach, vrátanne horných dýchacích ciest.


Narušenie bakteriálneho zloženia v horných dýchacích cestách vytvára predpoklad pre zvýšenú alergickú reakciu na vzdušné alergény. Vo všeobecných odporúčaniach pre ľudí s alergickou nádchou je aj to, že si mali pravidelne preplachovať nos slanou vodou. Ja by som to doplnil, aby tento roztok bol doplnený o špeciálne probiotiká, ktoré priaznivo ovplyvňujú mikroflóru horných dýchacích ciest. Dôvod prečo som vám vysvetlil v mojom článku.


Ak si nedokážete preplachovať nos, dobrou voľbou je aj takéto probiotika kvapkať si do nosa. Jednoducho zoberiete slanú vodu, vincentku (podľa potreby) a dáte do nej 1 naberačku špeciálnych probiotík Čistý noštek a buď:


- prepláchnete nos a dutiny (tu budete potrebovať viacej vody)

- len nakvapkáte roztok s probiotikami do nosa (tu budete potrebovať menej vody).


Aj ústne užívanie je užitočné a môže sa kombinovať s aplikáciou do nosa. Probiotiká Čistý noštek môžete kombinovať s akýmikoľvek probiotikami a ak užívate antibiotiká užite ich s odstupom 2 hodín od antibiotík.


Čistý noštek si môžete kúpiť tu: https://www.abczdravia.sk/p-181/cisty-nostek-probio-50g


Ak si chcete prečítať, ako probiotiká Čistý noštek pomohli mnohým ľuďom, potom mnohé referencie nájdete tu https://www.andrejmedved.sk/search?q=No%C5%A1tek


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

55 views0 comments

Comments


bottom of page