top of page

Infekcie nepodceňujte, môže to mať pre Vaše zdravie vážne následky

Zápal bol prírodou vymyslený na to, aby nás chránil. Ak nás napadne nejaký vírus či baktéria, úlohou zápalu je zlikvidovať narušiteľa (vírus, baktériu), lebo keď sa tak neudeje, môže spôsobiť poškodenie organizmu či dokonca smrť. V súčasnosti to už síce nepoznáme, ale kedysi ľudia bežne umierali na infekcie.



Úlohou zápalu je “vypáliť” - zneškodniť nepriateľa (vírus, baktéria), odstrániť poškodené bunky a spustiť proces hojenia a regenerácie. Zápalový proces nie je spojený len s ničením, ale ak zápal prebieha správne, musí zabezpečiť aj hojenie poškodeného tkaniva.


Zápal je pre telo mimoriadne potrebný, ak prebieha krátkodobo a dostatočne razantne. Zápal je však pre telo veľmi energeticky náročný. Na to, aby zápal prebiehal, je potrebné veľmi veľa energie. Energia sa spotrebúva nielen na množenie buniek imunitného systému, ale napr. aj na zvýšenie teploty pri zápale spustenom infekciou. Ak už teplota pri infekcii nestúpa, je to signálom vyčerpania tela. Neschopnosť mať teplotu pri infekcii, je už signálom zle fungujúceho organizmu.


Aby telo získalo dostatok energie pre správny priebeh boja s narušiteľom (zápalu), zmení sa v tele mnoho metabolických procesov. Metabolizmus je premena jednej látky na druhú. Metabolický proces je postupnosť krokov, ktoré sa dejú pri premene jednej látky na druhú. Pri zápale sa mení metabolizmus aminokyseliny tryptofán. Menia sa aj látky, ktoré vznikajú z tryptofánu. Tryptofán je aminokyselina (to je pre tých, čo ste možno nevedeli čo tryptofán je. Aminokyseliny sú látky, z ktorých sa skladajú bielkoviny napr. mäso, vajíčka, mliečna bielkovina a pod.)


V pečeni sa pri zápale napr. spustenom bakteriálnou infekciou z tryptofánu vytvárajú látky, ktoré podporujú v tele výrobu energie na zvládnutie infekcie. Bez dostatku energie nie je zápal dostatočne silný, a teda ani ničenie patogénov nie je dostatočne účinné a telo je oslabené v boji s patogénmi. Táto metabolická premena tryptofánu na látky podporujúce výrobu energie je poháňaná samotným zápalom.


Ak zápal prebieha dlhšie (napr. infekcia sa prechodí, alebo sa infekcia stane chronickou - napr. borelióza), metabolická dráha tryptofánu sa naruší a naruší sa tým aj výroba serotonínu. Správny metabolizmus tryptofánu je potrebný aj na tvorbu hormónu šťastia - serotonínu. Zároveň sa pri narušenom metabolizme tryptofánu vytvára aj látka, ktorá poškodzuje nervový systém. Následkom dlhšie pretrvávajúcich zápalov (neodhalené borélie, chlamýdie, prechodené virózy a pod.), ktoré sa neriešia, sú teda zmeny psychiky, depresie, úzkostné stavy, poruchy príjmu potravy, zlé trávenie, poruchy spánku, únava a pod.


Ako vidíte, zápal, ktorý trvá dlhodobo, dokáže spôsobiť narušenie celkového stavu organizmu vrátane psychiky či spánku. Pozrite sa okolo seba koľko ľudí okolo Vás také problémy má. Zápal je zároveň pre telo stresom. Ak zápal, teda stres prebieha dlhodobo, naruší schopnosť imunity ničiť choroboplodné baktérie a vírusy. Zápaly teda podporujú celkový stres a ten oslabuje schopnosť imunity bojovať s patogénmi a táto znížená schopnosť bojovať s patogénmi vedie zase k tomu, že patogény spúšťajú choroby a takto sa to deje dookola. Vzniká začarovaný kruh problémov.


Dlhodobý zápal a stres zároveň narúša aj tvorbu laktoferínu. Laktoferín je pritom jedna z rozhodujúcich látok v tele, ktorá prispieva k tomu, aby bol zápal úspešný - patogén bol zničený a zároveň došlo k hojeniu poškodeného tkaniva po infekcii. Preto by sme pri častých infekciách a strese mali podávať chorým ľuďom aj laktoferín.


Laktoferín pomáha dobre zvládnuť infekciu , dokáže zápal ukončiť, hojiť tkanivo a prispieť k normálnemu fungovaniu organizmu. Dobré zvládnutie infekcie je veľmi dôležité preto, aby sa infekcia nedostala do chronickej fázy. Následky chronických infekcií som Vám opísal v tomto článku.


Lactoferin imun si môžete kúpiť TU:




Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

 

51 views0 comments

Comments


bottom of page