top of page

Existuje rodič, ktorého by nasledovné údaje nezaujímali? Najmä ak sa týkajú atopie, alergie či astmy detí?

Čoraz častejšie sa vyskytujú poruchy imunity spojené s vyššou tvorbou IgE protilátok. Patrí sem astma ( ochorenie, zvyčajne charakterizované chronickým zápalom dýchacích ciest, alergické reakcie a atopie ). Ono to neraz aj rodičia pozorujú, že dieťa začne s atopickým ekzémom, potom sa pridruží alergia a prejde to do astmy.Je to dané tým, že tieto problémy majú rovnaké imunologické pozadie. Miesto demonštrácie (prejavenia) problému môže byť rôzne a mať rôznu intenzitu, ale vždy sa jedná o imunologický problém.


Čoraz viacej dôkazov poukazuje na to, že na týchto problémoch sa výraznou mierou podieľajú baktérie žijúce v tele, dojčenie resp. chýbajúce dojčenie, spôsob pôrodu, podávanie antibiotík deťom v rannom detstve.


Pripravil som si pre Vás nejaké údaje, ktoré Vás možno zaujmú a niekde som pridal aj štúdie.

Preukázalo sa, že keď je rozmanitá črevná mikroflóra v rannom detstve, je znížené riziko astmy. - Barcik, W.; Boutin, R.C.T.; Sokolowska, M.; Finlay, B.B. The role of lung and gut microbiota in the pathology of asthma. Immunity 2020, 52, 241–255.

Ak je v črevách dojčiat dostatočné množstvo kmeňov s protizápalovými vlastnosťami, vie ich to chrániť pred nástupom astmy. - Depner, M.; Taft, D.H.; Kirjavainen, P.V.; Kalanetra, K.M.; Karvonen, A.M.; Peschel, S.; Schmausser-Hechfellner, E.; Roduit, C.; Frei, R.; Lauener, R.; et al. Maturation of the gut microbiome during the first year of life contributes to the protective farm effect on childhood asthma. Nat. Med. 2020, 26, 1766–1775.


Atopiu a rozvoj astmy v 3. mesiaci života zvyšuje vysoká frekvencia patogénnych kmeňov ako napr. Candida a Rhodotorula, ktoré vplývajú na narušenie funkcie imunitného systému. Naopak menej sú zastúpené zdraviu prospešné kmene ako Bifidobacterium, Akkermansia a Faecalibacterium.


Predčasne narodené deti mali zvýšenú kolonizáciu choroboplodných baktérií v dýchacích cestách ako Haemophilus influenzae , Streptococcus pneumoniae a Moraxella catarrhalis, ktoré tiež prispievajú k rozvoju problémov s dýchacími cestami vrátanne astmy, rozvoja zápalov pľúc či bronchitídy ( zápal dolných dýchacích ciest ) .

U predčasne narodených detí je zvýšený rozvoj astmy spojený so zníženým výskytom zdraviu prospešných baktérií ako napr. : Bifidobacterium , Faecalibacterium a Akkermansia a väčším výskytom choroboplodných baktérií ako napr. Clostridium difficile, Staphylococcus, Escherichia.


Narušenie bakteriálneho zloženia v tele malo vplyv na zvýšenú tvorbu IgE protilátok (tvoria sa napr. pri  alergických reakciách, alergických zápaloch nosnej sliznice, astme) a zároveň bola potláčaná protizápalová odpoveď imunitného systému. (Každý zápal musí byť ukončený aktivitou protizápalovo fungujúcej časti imunity, ak táto časť imunity nefunguje dobre, v tele môžu prebiehať chronické zápaly)


Na rozvoj zlého bakteriálneho osídlenia môže vplývať:

- pôrod cisárskym rezom

- používanie antibiotík už v rannom detstve, zvlášť predčasne narodené deti sú častejšie vystavené antibiotickej terapii

- chýbajúce dojčenie


Napr. riziko astmy sa zvyšuje po antibiotikách podaných po narodení. - Bizzarro, M.J. Avoiding unnecessary antibiotic exposure in premature infants: Understanding when (not) to start and when to stop. JAMA Netw. Open 2018, 1, e180165

Patrick a spol. zistili, že užívanie antibiotík v prvom roku života bolo spojené s dvojnásobne zvýšeným rizikom astmy vo veku 5 rokov.


Morata a kol. zistili, že užívanie antibiotík v prvých 3 rokoch života bolo rizikovým faktorom vzniku astmy v školskom veku u detí narodených predčasne.

U zdravých detí je rozvoj zdravého mikrobiómu spojený s dominanciou bifidobaktérií v čreve dieťaťa.


Dva probiotické prášky ProbioHIT si môžete za zvýhodnenú cenu zakúpiť tu:


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

 

75 views0 comments

Comments


bottom of page