top of page

Dokáže histamín meniť psychiku človeka? A čo s tým?

Updated: Oct 4, 2022

Histamín je jedna z najviac podceňovaných látok pritom ľudia si neuvedomujú, že histamín je "obchodník so zápalom". Ľudia histamín podceňujú, lebo si myslia, že svrbenie resp. opuch sú jediné negatívne prejavy, ale bohužiaľ nie je to tak.

Histamín dokáže prenikať do mozgu a dokáže ovplyvňovať nervový systém. Je to preto, že ani súčasné lieky mu v tom nedokážu zabrániť, lebo nevedia preniknúť tam, kde sa dostane histamín napr. do mozgu, kde histamín môže vyvolať zmeny nálad, úzkosť, pocity depresie či záchvaty paniky. Toto by si ľudia podceňujúci histamín mali vryť do pamäti!!!


Poďme sa pozrieť aké sú príčiny zvýšenej koncentrácie histamínu: 1, Zvýšené vstrebávanie histamínu 2, Znížené odbúravanie histamínu cez zníženú aktivitu a množstvo enzýmu DAO 3, Zvýšené uvoľňovanie histamínu bunkami imunitného systému, ktoré sa nazývajú mastocyty 4, Zvýšená tvorba histamínu v čreve na základe zlého mikrobiálneho zloženia - premnožia sa baktérie, ktoré tvoria histamín


Baktérie tvoriace histamín sa nachádzajú tak v potravinách ako aj v čreve. Rôzne baktérie, ktoré sa nachádzajú v čreve pri nesprávnom osídlení, dokážu histamín vytvárať za pomoci enzýmu histamín dekarboxyláza.


Existujú aj baktérie, ktoré síce netvoria histamín, ale dokážu spúšťať zvýšené uvoľňovanie histamínu z buniek imunitného systému, ktoré sa nazývajú mastocyty. Sú to napr. tieto baktérie: Clostridium Difficille, ale aj kmene E-Coli.


V čreve sa pri nesprávnom zložení črevnej mikroflóry nachádza veľa baktérií ako Hafnia, Klebsiella, Enterobacter, E.coli a Morganella, ktoré dokážu vytvárať histamín prostredníctvom enzýmu histamín dekarboxyláza.


Premnoženie týmito baktériami môže v čreve vzniknúť napr. po antibiotickej liečbe, pri nesprávnej strave, oslabenej činnosti pankreasu a pod.

Ak teda máte problémy s histamínom alebo psychikou mali by ste sa pozrieť na to čo sa deje vo vašom čreve ako okrem iného by ste sa mali ovplyvniť tvorbu histamínu v čreve.


Tu sú moje tipy ako urobiť:

1, nasaďte si probiotiká, ktoré potláčajú rozmnožovanie histamín tvoriacich baktérií a samy pritom netvoria histamín resp. ho odbúravajú ako napr. tieto Probio HIT 60g (abczdravia.sk)

2, podporte zdraviu prospešné baktérie v čreve rozpustnou vlákninou, ktorú histaminici dobre tolerujú napr. touto Akáciová vláknina 300g (abczdravia.sk).

3, snažte sa zablokovať enzým, cez ktorý v čreve zlé baktérie vyrábajú histamín napr. cez toto Kvercetín komplex 60 kapsúl (abczdravia.sk)

4, Stabilizujte mastocyty aby neuvoľňovali veľa histamínu cez toto

Toto sú základné veci čo vám odporúčam urobiť.


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie to čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com

816 views0 comments

Comments


bottom of page