top of page

Dnes o tom, ako zápal prispieva k rozvoju a diabetu

Začína sa to nevine. Zistia vám zvýšenú hladinu cukru v krvi. Väčšina ľudí to v podstate ani nerieši. Nepovažuje to za vážny problém. Neskôr ako sa hladina cukru zvyšuje, stanoví sa diagnóza diabetes melitus II. typu, ktorá postihuje väčšinu ľudí trpiacich diabetom. Nárast diabetu je v západnej spoločnosti na neuveriteľnom vzostupe.

Diabetes postihuje čoraz viacej mladších ľudí a diabetes je nebezpečný preto lebo, lebo prispieva k: - poškodzovaniu ciev a vzniku kariovakulárnych ochorení - poškodzovaniu nervového systému/mozgu - podieľa sa na zvyšovaní krvného tlaku - poškdozuje oči - poškodzuje obličky


Asi ste si mnohí z vás všimli, že často píšem o zápaloch. Zároveň komunikujem, že tak ako sa bežne zápal u nás diagnostikuje, neumožňuje zápal vidieť dobre. Zápal sa najpresnejšie diagnostikuje cez zápalové cytokíny.


Pojem cytokín je odvodený z gréckeho cyto (bunka) a kinesis (pohyb) a znamená niečo ako „pohyb medzi bunkami“ . Cytokíny sú malinké bielkoviny vylučované rôznymi bunkami tela, vrátane imunitných buniek (no nielen nimi). Cytokíny majú účinok podobný hormónom a zvyčajne sa vylučujú až po stimulácii buniek.


Cytokíny majú schopnosť regulovať zápaly, ovplyvňujú imunitnú obranu, obnovu tkaniva, činnosť srdca srdca a ciev, udržiavanie telesných funkcií, dokážu spustiť bunkovú smrť a dokonca ovplyvňujú aj náš metabolizmus.


Pri zápale sa vylučujú zápal podporujúce (prozápalové) cytokíny a keď má zápal odznieť, vylučujú sa zápal tlmiace (protizápalové) cytokíny. Vylučovanie prozápalových cytokínov vôbec nemusí byť spojené s bolesťou, teplotou či opuchom, napriek tomu tieto prozápalové cytokíny na nás vplývajú. Tým že sa bežne nediagnostikujú, u ľuďí vzniká dojem, že im nič nie je a choroba vzniká z ničoho nič a zo dňa na deň.


Cytokíny pritom zohrávajú dôležitú úlohu aj pri rozvoji diabetu. Medzi najčastejšie zápalové cytokíny patrí IL-1β a TNF-a. Ukážem vám to aspoň cez tieto 2 cytokíny ako vplývajú na rozvoj diabetu. Samozrejme aj iné zápal podporujúce cytokíny prispievajú k rozvoju diabetu ale nie je na to priestor aby som popisoval všetky.


Existuje čoraz viac dôkazov, že zápalový stav prispieva k rozvoju diabetu.

Zápal bráni vylučovaniu inzulínu!

Zápalový cytokín IL-1β (interleukín 1 beta) spôsobuje potlačenie vylučovania inzulínu a stratu životaschopnosti β-buniek pankreasu (to sú bunky kde sa tvorí inzulín). Prozápalový cytokín IL-1β aktivuje tvorbu dusíkových voľných radikálov v β-bunkách pankreasu, čo negatívne ovplyvňuje výrobu energie z glukózy!


Pritom dostatočná výroba energie z glukózy v β-bunkách pankreasu je signálom na uvoľňovanie inzulínu. Narušenie výroby z glukózy vedie k menšiemu množstvu inzulínu v krvnom obehu. (vidíte že zápal vedie k tomu, že bunky nevedia dobre vyrobiť energiu z glukózy, čo obmedzuje ich funkčnosť a neskôr sa to nazve ako choroba. Hlavne, že sa ľudia počas zápalov kŕmia chlebom, cestovinami, ryžou a podobnými jedlami bohatými na rýchle sacharidy. Hlavne, že to chutí, čo tam po tom, že poškodzuje zdravie.


Ďalší prozápalový cytokín je TNF-alfa. Tento cytokín hrá významnú úlohu pri znižovaní citlivosti buniek na inzulín čo je znakom prediabetu. Prediabetes znamená, že máte v krvi vyššiu hladinu cukru, ale nie až takú vysokú, aby ste už mali cukrovku. TNF-alfa zvyšuje hladiny glukózy v pečeni a bráni schopnosti tkanív (napr. svalov) prijímať glukózu. V krvi sa zvýši hladina glukózy.


Ak je zvýšená hladina glukózy v krvi stane sa čosi zaujímavé.

V podmienkach zvýšenej hladiny glukózy( hyperglykémie) sa tak veľmi zvyšuje tvorba voľných radikálov, že to prevyšuje bunkové antioxidačné obranné systémy. Bunka nevie prirodzene odstraňovať množstvo vytvorených voľných radikálov. Voľné radikály spúšťajú poškodzovanie mitochondrií (mitochondrie sú bunkové elektrárne).


Poškodenie mitochondrií vedie k aktivácii bunkovej smrti - apoptóze čo môže viesť k strate β-buniek pankreasu a nedostatku inzulínu! Diabetici to poznajú. Časom si musia pichať inzulín.

(Zdroj: Tsalamandris S., Antonopoulos A.S., Oikonomou E., Papamikroulis G.-A., Vogiatzi G., Papaioannou S., Deftereos S., Tousoulis D. The role of inflammation in diabetes: Current concepts and future perspectives. Eur. Cardiol. Rev. 2019;14:50. doi: 10.15420/ecr.2018.33.1.

Oguntibeju O.O. Type 2 diabetes mellitus, oxidative stress and inflammation: Examining the links. Int. J. Physiol. Pathophysiol. Pharmacol. 2019;11:45.

Maedler K., Dharmadhikari G., Schumann D.M., Størling J. Interleukin-1 beta targeted therapy for type 2 diabetes. Expert Opin. Biol. Ther. 2009;9:1177–1188. doi: 10.1517/14712590903136688

Styskal J., Van Remmen H., Richardson A., Salmon A.B. Oxidative stress and diabetes: What can we learn about insulin resistance from antioxidant mutant mouse models? Free Radic. Biol. Med. 2012;52:46–58. doi: 10.1016/j.freeradbiomed.2011.10.441.)


Ako vidíte, zvýšená hladina cukru v krvi nie je malým problémom. Zápal pritom zohráva veľmi dôležitú úlohu pri vzniku a rozvoji diabetu. Je zaujímavé, že zvýšená hladina glukózy je zároveň spúšťačom zápalu. Ako vidíte zápal narušuje výrobu energie z glukózy. Je preto šialené že ľudí ani toto neodrádza od jedenia jedál bohatých na rýchle sacharidy. Bohužiaľ žijeme dobu zážitkovú a pôžitkovú, a na oltár tejto doby sme ochotní položiť to najcenejšie, zdravie a mnohí aj život.


V prírode existujú látky brániace zápalom, zvyšujúcim antioxidačnú ochranu, brániacim predčasnej bunkovej smrti a dokonca znižujúcim hladiny cukru. Je to napr. kurkumín. Kurkumín a kvercetín sú silné antioxidanty, s protizápalovou aktivitou. . Obe tieto látky sú dôležité aj pre mitochondrie. Kurkumín a aj kvercetín podporujú zdravie mitochondrií.


V našom e-shope si môžete v akcii kúpiť oba výrobky kúpiť v akciovom balíčku tu Akcia Kvercetín komplex a LongVida® optimalizovaný kurkumín (abczdravia.sk) a samostatne tu


Napríklad náš kvercetín vo forme fosfolipidových komplexov je 20 násobne lepšie využiteľný ako bežný kvercetín a LongVida optimalizovaný kurkumín je 65 násobne lepšie využiteľný ako bežné kurkumíny.


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com

274 views0 comments

Comments


bottom of page