top of page

Dlhodobo trpíte nedostatkom železa? Môže to byť signálom tohoto prebiehajúceho problému.

Mnohí ľudia sa dlhodobo trápia s nedostatkom železa. Užívajú železo a keď ako skončia s užívaním železa, to im rýchlo klesne. Nevedia ho bez dopĺňania dlhodobo držať v norme a

neraz ani dopĺňanie železa neprináša želaný výsledok. Poznám ľudí, ktorých to trápi nie mesiace ale roky či desaťročia.

Nedostatok železa by sme nikdy nemali brať na ľahkú váhu a to nielen preto, že železo je dôležité pre správnu krvotvorbu, správne fungovanie imunity a pod. Nedostatok železa totiž veľmi často vzniká ako následok zápalov. Vysvetlím vám prečo.


Počas zápalovej reakcie napr. reakcie imunity na baktérie, vírusy, plesne či niektoré látky ako napr. oxid titaničitý (napr. stále sa používa v niektorých doplnkoch výživy) sa uvoľňuje do tela látky nazývajúce sa cytokíny. Sú to malinké bielkoviny, ktorých úlohou je zabezpečiť správnu imunitnú reakciu napr. na choroboplodný mikroorganizmus.


Jedným z cytokínov, ktoré sa uvoľňujú pri zápalovej odpovedi je cytokín s názvom interleukín 6 v skratke ho označujeme IL-6.


Cytokín IL-6 sa napr. uvoľňuje ak dôjde aj poraneniu tkaniva aby zabezpečilo lepšie hojenie poraneného miesta.


V podstate sa nejedná o zlú látku, pokiaľ sa ho neuvoľňuje veľa a dlhodobo. Ak sa tvorí nadmerne a dlhodobo, môže vytvoriť v tele rôzne problémy. Kedy sa IL-6 tvorí nadmerne?


Napr. v dôsledku chronicky prebiehajúcich infekcii ako napr.

- borélie

- chlamýdie

- mykoplazmy

- Epstein-baarovej vírus

- Cytomegalovírus


Ak sa IL-6 tvorí nadmerne a dlhodobo, dokáže spôsobiť to, že podporuje tvorbu jednej látky nazývajúcej sa hepcidín. Hepcidín dokáže blokovať prenos železa z čreva. Toto spôsobuje chudokrvnosť a nedostatok železa.


Mnohé chronicky prebiehajúce infekcie pritom nie sú charakterizované zvýšenou tvorbou CRP. CRP je skratka pre C-reaktívny proteín, ktorý je znakom napr. akútnej bakteriálnej infekcie. Práve zvýšená tvorba IL-6 a normálna tvorba CRP je jedným z možných znakov chronicky prebiehajúcich infekcií, pričom bežne sa u nás nediagnostikuje.


Nadmerná tvorba IL-6 však prebieha nielen pri infekciách ale aj pri mnohých iných chronických či autoimunitných ochoreniach ako napr.:

- reumatoidná artritída

- idiopatická juvenilná artritída

- autoimunitná epilepsia

- rôzne poranenie mozgu

- schizofrénie, depresie

- Alzheimerova choroba

- a pod.


Zvýšený IL-6 môže byť aj po chemoterapii či ožarovaní.


Ako vidíte zvýšené hladiny IL-6 sú pri zápalových reakciách a jedným z následkov nadmernej tvorby tohto zápalového cytokínu je rozvoj anémie.


Akonáhle má niekto nedostatok železa a tento nedostatok je dlhodobejší a dopĺňanie železa buď nepomáha, alebo je účinok len obmedzený a krátkodobý, mal by riešiť zápal. Ak mne toto ľudia komunikujú viem, že tento človek má oveľa hlbšie problémy ako len samotný nedostatok železa.


Jednou zo stratégií ktorú by ľudia s týmto problémom mali zvoliť je tlmenie zápalu. Zápaly napriek tomu, že vôbec nemusia mať žiadne príznaky typické pre zápal ako je bolesť, začervenanie, zvýšená teplota či opuch, môžu v tele prebiehať nepozorovane. Ako som vám ukázal spoliehať sa na diagnostiku zápalu ako sa u nás robí klasicky v ambulanciách je úplne nešťastné.


Keď to poviem ľudom, že príčina ich chudokrvnosti je zápal som za čudáka, veď boli na vyšetreniach a všetko majú v poriadku. Toto ich presvedčenie o tom že "Všetko je v poriadku" pramení z nevedomosti ako funguje telo a tí čo by to mali vedieť a v praxi uplatňovať to ignorujú. Prečo?


Ak by namerali zvýšený IL-6 čo by s tým robili? Odpoveďou by bolo: "Príďte o polroka na kontrolu budeme to pozorovať." Ľudovo povedané budeme čakať kým cez skrytý zápal prepukne choroba, ktorú už budeme vedieť pomenovať. Kedy prepukne tak to budeme pozorovať.


Ak máte nedostatok železa a anémiu neriešte len dopĺňanie železa ale aj zápaly, ktoré sú príčinou problému. Ak stlmíte zápal a doplníte železo chudokrvnosť sa stane minulosťou.


Pri tlmení zápalov treba prekopať celkovú životosprávu, vrátanne úpravy stravy. Mnohí ľudia možno dnes pochopia, že napriek autoimunite musia posilniť aj imunitu, lebo práve chronicky prebiehajúce infekcie stoja za rozvojom autoimunity a podporujú ju cez chronický priebeh. Určite treba dávať látky tlmiace zápaly ako napr. kurkumín či kvercetín.Ak máte náchylnosť ku chronickej infekcii, treba mobilizovať imunitu na boj s patogénmi napr. cez kvalitný laktoferín: https://www.abczdravia.sk/p-284/lactoferin


Opatrení je treba urobiť je viacej. Moje skúsenosti sú také, že tlmenie zápalov jednoznačne viedlo aj u ľudí čo mali roky problémy s anémiou či nedostatkom železa k náprave stavu.


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

210 views0 comments

Bình luận


bottom of page