top of page

Deravé črevo - aké následky to môže mať?

Updated: Jul 4, 2023

Priepustné pre toxíny, nepriepustné pre životne dôležité látky.

Deravé črevo - aké následky to môže mať? Priepustné pre toxíny, nepriepustné pre životne dôležité látky.

Syndróm priepustného/deravého čreva popisuje poškodenú (nadmerne priepustnú/deravú) sliznicu tenkého čreva a je jednou z príčin mnohých chronických ochorení ako napr..: - chronická bolesť kĺbov - chronická bolesť svalov - ťažkosti so sústredením - nafukovanie - migréna - zmeny nálad, depresia - nervozita - akné - ekzém - slabý imunitný systém - opakujúce sa infekcie močovo-pohlavného ústrojenstva - chronická únava - neznášanlivosť na rôzne potraviny (potravinová intolerancia, alergie) - a pod.


Črevná sliznica predstavuje prirodzenú bariéru medzi obsahom čreva a krvným obehom, ktorá ma za úlohu aby zabezpečila to, do krvi prejdú iba voda a pre telo potrebné živiny a nepotrebné látky sa vylúčia z tela von.


Pri syndróme/priepustného čreva však v sliznici tenkého čreva vznikajú mikroskopické trhlinky, ktoré majú na vstrebávanie živín nasledovné účinky:

1.) do krvi môžu vstupovať látky, ktoré by tam nemali patriť a mali by sa normálne vylučovať von stolicou. Patria sem napr. toxíny, ťažké kovy, neúplne strávené častice potravy a pod. Tieto látky stimulujú imunitu k alergickým reakciám a zápalovým reakciám

2.) dochádza k spomaleniu vstrebávania niektorých pre telo potrebných živín

Jedným zo živín, ktorých vstrebávanie je syndróme priepustného/deravého čreva veľmi narušené sú aminokyseliny. Aminokyseliny sú pritom základné stavebné látky, bez ktorých telo nedokáže dobre fungovať.


Aminokyseliny sa podieľajú na: - regenerácii (oprave tkanív po chorobe, záťaži, úraze a pod.) - detoxikácii - správnom fungovaní psychiky - správnom fungovaní imunitného systému (napr. tvorba IgG protilátok sa môže narušiť pri nedostatočnom zásobovaní tela aminokyselinami a výsledkom je častejšia chorobnosť ) - správnom spánku - metabolizme - fungovaní hormonálneho systému


Ako vidíte snáď žiadna časť tela nedokáže dobre fungovať bez aminokyselín. Ak si uvedomíme že napr. alergia = na priepustné črevo niet sa čo čudovať, prečo sa u ľudí s alergiami vyskytujú mnohé iné zdravotné problémy. Bez aminokyselín, ktoré alergikom často chýbajú, to telo nevie dobré zvládať. Alergie samozrejme nie sú jediným ochorením, kde sa vyskytuje deravé/priepustné črevo. Ako vidíte vyššie, tých zdravotných problémov, kde je príčinou priepustné črevo je viacej.


Pri priepustnom čreve by sa teda mal vždy zvýšiť prísun aminokyselín, aby bolo zabezpečené správne fungovanie psychiky, imunitného systému, nervového systému či detoxikácie.


Ľudia sa pri príjme aminokyselín (bielkoviny sú zdrojom aminokyselín) boja, že vyšší príjem bielkovín preťaží ich obličky. Essential AMINOkompex (abczdravia.sk) obsahuje esenciálne aminokyseliny v pomere, ktoré umožňujú telu veľmi dobre využívať bielkoviny zo stravy

a teda ešte "uľavujú" obličkám. Essieniálne aminikolyseliny si telo nevie samé vyrobiť a je odkázané a ich prísun z potravy. Z nich si dokáže vyrábať hormóny, látky ovplyvňujúce nervový systém , spánok, budovať kosti, kolagén, ovplyvňovať imunitu či výkon organizmu.

Ak máte alergiu, či iné problémy, kde priepustné/deravé črevo zohráva svoju úlohu ako spúšťač venujte dostatočnú pozornosť prísunu aminokyselín/bielkovín. Potrebujete ich viacej ako zdraví ľudia!


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk andrej.medved9@gmail.com

523 views0 comments

Comentários


bottom of page