top of page

Dá sa niečo urobiť preto, aby nevznikli potravinové alergie? A čo ak už tie alergie sú? A čo ak je ekzém a astma? Dá sa urobiť čosi aj s tým?

Naša imunita je veľmi komplexný systém buniek, ktoré ovplyvňujú fungovanie tela rôznymi spôsobmi. Ak som spomenul, že imunita je systém buniek, spomenul som to zámerne, lebo každý typ imunitných buniek vyplavuje isté látky napr. cytokíny.


Dá sa niečo urobiť preto aby nevznikli potravinové alergie? A čo ak už tie alergie sú? A čo ak je ekzém a astma? Dá sa urobiť čosi aj s tým?

Cytokíny sú malinké látky vyplavované bunkami imunitného systému. Majú veľký vplyv na iné bunky imunitného systému, ale aj na ostatné bunky tela.


Pri chorobách sa niektoré cytokíny vyplavujú viacej a iné menej. Platí to aj pri chronických ochoreniach. Cez toto dlhodobé a nerovnomerné vyplavovanie cytokínov sa naruší imunitná odpoveď. Imunita sa dostáva do nerovnováhy. Keďže cytokíny ovplyvňujú v tele veľmi veľa reakcií, človek začína toto nerovnomerné vyplavovanie cytokínov vnímať ako chorobu.


Dám vám príklad. Ekzém.

Pri ekzéme vedie nadmerne vyplavovanie niektorých cytokínov k narušeniu kože a typickym prejavom ktorý sa u ekzematickej koži objavuje. Preto je premasťovanie kože len symptomatické riešenie. Premasťovanie nerieši spomínané cytokíny.


Další príklad. Kosti a osteoporóza

Niektoré cytokíny vedú k odbúravaniu kostí. Preto je krehnutie a zvýšená lámavosť kostí následkom zle fungujúcej imunity. Preto sa aj v liečbe osteoporózy používajú lieky ovplyvňujúce imunitu.


Ak nedokážeme ovplyvniť vyplavovanie cytokínov, nedokážeme riešiť imunitné, ale aj hormonálne či neurologické problémy. Napr. cytokíny zasahujú aj do tvorby látok ovplyvňujúcich psychiku, ale vplývajú aj na hormonálny systém.


Mnohé choroby ako astma, alergia, ekzém a podobne sa vyznačujú zvýšenou tvorbou IgE protilátok, následne sa spúšťa tvorba histamínu a zápalu. Ľudia nevedia, že aj za týmto sú cytokíny tvorené imunitou.


Cytokíny v tele pracujú ako parlament. Je tam koalícia a opozícia. Jedny kontrolujú druhých. Ak sa jedni posilnia, druhé sa utlmia. Takto sú cytokíny schopné vytvárať tak rovnováhu (zdravie) ale aj nerovnováhu (chorobu).


Ak sa nadmerne tvoria IgE protilátky (astma, alergie, ekzém a pod.) existuje cytokín, ktorý dokáže svojimi účinkami ovplyvniť imunitu tak aby sa znížila tvorba IgE protilátok. Tým cytokínom je interleukín- 12 v skratke IL-12. Napr. pri atopickom ekzéme, astme, alergiách sa uvoľnuje nadmerne cytokín s názvom IL-4, ktorý stimuluje tvorbu IgE.


IL-12 dokáže potáčať uvoľnovanie IgE protilátok stimulovaného cytokínom IL-4 a toto ľudia pociťujú ako úľavu pri chorobe.


Ako môžete prirodzene zvýšiť tvorbu IL-12 vo vašom tele?

Toto môžete dosiahnuť pravidelným užívaním postbiotika Lactobacillus plantarum L – 137. Lactobacillus plantarum L – 137 podporuje imunitné bunky aby vylučovali oveľa viac látky nazývajúcej sa interleukín 12 v skratke IL-12.


IL-12 je dôležutý aj pri imunitnej odpovedi na infekčné patogény. Je potrebný na včasnú kontrolu infekcie a na vytvorenie a pravdepodobne aj udržanie získanej ochrannej imunity proti:

- plesniam

- parazitom

- vírusom

- baktériám


Výskumy tiež naznačujú že IL-12 zabraňujú rozvoju potravinovej alergie.

Lactobacillus plantarum L – 137, ktorý podporuje imunitné bunky aby vylučovali interleukín 12 nájdete v tychto výrobkoch: AA Imunita a Betaglukan BOOST. V ackii si ich môžete kúpiť tu:

Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

931 views0 comments

Comments


bottom of page