top of page

Čoraz viac unavených ľudí.

Updated: Mar 1, 2023

Prečo tu máme čoraz viac unavených ľudí, ľudí s poruchami učenia, koncentrácie, problémami so spaním či inými neurologickými problémami?

Mozog človeka riadi všetky životne dôležité telesné funkcie ako napr. krvný obeh, dýchanie, spánok ale aj trávenie. Správne fungovanie mozgu je potrebné nielen pre správne fungovanie tela, ale od správneho fungovania mozgu závisí aj to, či sa dokážeme učiť, sústrediť sa alebo poznávať okolitý svet. Moderný svet si vyžaduje od človeka, aby jeho mozog fungoval veľmi dobre. V modernej, na vedomosti a zručnosti zameranej spoločnosti sa bez dobre fungujúceho mozgu znižuje šanca človeka na dobré prežitie.


Na to aby dobre fungoval mozog a celkovo nervový systém, sú potrebné mitochondrie. Mitochondrie sú časti buniek, kde sa vyrába energia z potravy, ktorú ktorú človek prijíma. Zhruba 60% objemu nervových buniek tvoria mitochondrie. V jednej nervovej bunke môže byť aj viac ako 2000 mitochondrii. Je to preto, lebo nervové bunky neustále spracuvávajú veľké množstvo informácií a na túto činnosť je potrebných veľmi veľa energie. A túto energiu zabezpečujú mitochondrie.


Na to aby mitochondrie (a teda aj nervový systém a mozog) dobre fungovali, potrebujú veľmi veľa živín. Bez týchto živín sa nedokáže dobre vytvárať energia. Nedostatok energie v mozgu sa môže prejaviť napr. cez nasledovné znaky: - spomalený vývoj u detí - dieťa vynechá nejakú fázu vo vývoji anpr. štvornožkovanie - budenie v noci často spojené neschopnosťou znova zaspať - nočné mory - pomočovanie v noci - škrípanie zubov - poruchy koncentrácie a pozornosti - zhoršené učenie sa - únava - u šoférov to môžete vidieť tak, že jazdia pomaly napr. tam kde je povolená rýchlosť 90km/hod chodia 70km/hod lebo ich mozog nemá kapacitu zvládať sledovanie značiek - zhoršená sústredenosť - zlá koordinácia pohybov s prejavmi ako zakopávanie o predmety alebo u starších ľudí je to kymácajúca sa chôdza - človek robí popleteniny - veci, ktoré sú nelogické - spomalené vnímanie a uvedomovanie si vecí napr. niekto povie vtip, všetci sa zasmejú a potom sa začne smiať človek so zle fungujúcimi mitochondriami, lebo jemu "docvakne" až neskôr - závraty - duševná otupenosť - nedostatok sily - srdcové arytmie - a pod.


Pre správnu výrobu energie a pre mitochondrie je potrebný horčík.

Horčík sa podieľa na tvorbe, skladovaní a využívaní energie (Pasternak et al. 2010). Nedostatok horčíka môže dokonca viesť k zníženiu počtu mitochondrií na polovicu (George a Heaton 1975).


Nedostatok horčíka môže znížiť hustotu mitochondrií na polovicu!


Je to aj preto, lebo horčík je súčasťou enzýmu, ktorý je zodpovedný za zdvojenie genetického materiálu (DNA) mitochondrií. Ak to nefunguje, mitochondrie sa jednoducho nemôžu rozmnožiť.


Bohužiaľ, nedostatok horčíka je dnes neskutočne častý a mnohé potraviny ako napr. cukor či rafinované potraviny či stres ešte vyčerpávajú už tak nedostatočné zásoby horčíka. Výsledky môžete vidieť všade okolo seba.


Ešte raz si pozorne prečítajte ako sa prejavuje nedostatok energie v nervovom systéme a na tomto nedostatku sa môže podieľať aj nedostatok horčíka. Potom sa pozrite okolo seba a napíšte mi do komentára či ste pozoroval prejavy spojené so zle fungujucimi mitochondriami v nervovom systéme.


Ak chcete dopriať vašim mitochondriám v mozgu dostatok horčíka ideálnou formou je magnézium L-Threonát. Je to pomerne nová forma horčíka, ktorá dobre zvyšuje hladinu horčíka v mozgu. Kúpiť si ho môžete tu Magnézium treonát 60 kapsúl (abczdravia.sk).


A tu je čerstvá skúsenosť jednej pani čo som našiel v mailoch ktoré mi prišli včera večer.

"Dobrý večer pán Andrej, to doporučené Magnézium treonát mi dodalo pozitívnejšie myšlienky, aj sa citim dobitá energiou - konečne."


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com


848 views0 comments

Comments


bottom of page