top of page

Čo to znamená „trénovať imunitný systém“? A ako to urobiť?

Predpokladám, že asi každý by chcel mať imunitný systém odolný voči patogénom. Skúsme si prirovnať imunitný systém k nejakému človeku. Napr. človeku ktorý chce byť odolný voči chladu. Čo musí človek urobiť aby bol odolný voči chladu? Musi trénovať. Otužovať. A ako často? Ideálne každý deň. A po tomto každodennom tréningu získa schopnosť odolávať chladu.

Čo to znamená „trénovať imunitný systém“? A ako to urobiť?

Dá sa trénovať aj náš imunitný systém ? Čo to vlastne znamená „trénovať" imunitný systém?

Imunitný systém sa trénovať dá! Tréning imunitného systému nastáva vtedy, keď sa bunky vrodeného imunitného systému stretnú s kúskami mikróbov.


A čo sú tie kúsky mikróbov? - Tými kúskami mikróbov sú betaglukány.

Tento kontakt imunity s betaglukánmi spôsobí, že bunky imunitného systému budú efektívnejšie reagovať na budúcu hrozbu v podobe živých patogénov. Po pravidelnom kontakte našej vrodenej imunity s betaglukánmi (tréning imunity), bunky vrodeného imunitného systému rýchlešie a efektívnejšie reagujú pri kontakte patogénom. Takto nás lepšie chránia.


Ako sa tréning vrodenej imunitny líši od tradičnej imunitnej pamäte, ktorú získavame po prekonaní choroby (napr. na osýpky, kiahne a pod).


Adaptívna imunita a jej pamäť (špecifická pamäť) je závislá od stretnutia s patogénom. Ak sa s ním nestretne, nevie naň reagovať. Pri špecifickej pamäti na nejaký patogén adaptívna imunita si pamätá len danný patogén na ktorý vie reagovať. Na iný reagovať nevie. Napr. vírus zmutuje a imunita už naň nevie dobre reagovať. Človek ochorie, lebo pamäť imunity neobsahuje zmutovaný vírus.


Ak sa trénuje vrodený imunitný systém, upravuje sa reakcia imunity tak, aby sa umožnila účinnejšia reakcia imunity na patogény, ktoré nesúvisia napr. s konkrétnou baktériou, ale sa reakcia zabezpečí na širšiu skupinu patogénov napr. rôzne typy baktérií.


Trénovanie vrodenej imunity má všeobecnejší/širší záber na rôzne patogény. Tréning vrodenej imunity lepšie chráni aj pred tými patogénmi s ktorými sa imunitný systém ešte nestretol. Trénovaná vrodená imunita dokáže lepšie reagovať na patogény napr. tvorbou antimikrobiálnych molekúl.


Jedným z najúčinejších trénerov vrodenej imunity sú betaglukány z kvasníc. V našom eshope si v mimoriadnej predvianočnej akcii môžete kúpiť Betaglukan BOOST v extra výhodnej predvianočnej zľave 2ks len za 25,00 EUR (37% zľava). Táto mimoriadna akcia platí len do nedele 10.12.2023.


Samostatne tento proudkt nájdete tu: Betaglukan BOOST (abczdravia.sk)


V Betaglukan BOOST sú betaglukány doplnené o imunitné postiotikum Lactobacillus plantarum L-137 ktoré zvyšuje účinky betaglukánov a klinicky skúmaný extrakt z listov Olivy európeskej, ktorý tak isto podporuje vrodenú imunitu. Tento akciový balík je aj skvelý darček pre rodičov pod vianočný stromček.


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

287 views0 comments

Comments


bottom of page