top of page

Bolesť - je tu niekto, kto by sa jej nechcel vyhnúť? Niekoľko prekvapivých dôvodov, prečo môžete trpieť bolesťou!

Na bolesť má vplyv viacero faktorov, a okrem nich zohráva veľkú úlohu aj metabolizmus.


Tu je niekoľko príkladov, cez aké mechanizmy môže metabolizmus spustiť a ovplyvniť bolesť.

1. Strata citlivosti buniek na inzulín.

2. Narušenie výroby energie v bunke.

3. Amoniak a nadmerná tvorba kyseliny mliečnej pri zlej výrobe energie v bunke spôsobujú metabolickú bolesť na bunkovej úrovni.

4. Narušenie fungovania bunkových elektrární (mitochondrií).

5. Zvýšená hladina krvného cukru a vysoká hladina inzulínu zvyšuje tvorbu voľných radikálov, ako aj prenášačov - "poslov" zápalu (zápalových cytokínov) a bolesti.

6. Nadbytok cukru v potrave „vykrmuje“ tukové bunky a tukové tkanivo, ktoré sa stáva zdrojom zápalu. Tento zdroj zápalu uvoľňuje do tela poslov bolesti a zápalu.

7. Metabolická acidóza (vysoká tvorba kyseliny mliečnej pri zle fungujúcom metabolizme) vedie k bolesti prostredníctvom aktivácie prenášačov bolesti.

8. Nedostatok vitamínov skupiny B spôsobuje narušenie výroby energie a je príčinou metabolizmu spôsobujúceho bolesť.

9. Nedostatok železa, horčíka, zinku a selénu môže viesť ku "skratom" vo výrobe energie a následne k vzniku látok podporujúcich bolesť.

10. Nedostatok niektorých aminokyselín a bielkovín vedie k bolestivým syndrómom spojených s metabolizmom.


Je možné, že ste úplne dobre neporozumeli všetkému, čo som napísal. Každopádne, záver je taký, že metabolizmus má veľký vplyv na zápaly, na množstvo energie a aj na bolesť. Cez zápaly, množstvo energie či bolesť vnímame to, ako sa cítime, akú máme psychiku, vzťahy a aj ako reagujeme (podráždene či pokojne), akú máme pracovnú výkonnosť a pod.


Metabolizmus a teda aj strava je veľmi rozhodujúca pre to, ako bude fungovať telo a psychika človeka. Rovnako aj prísun minerálov, vitamínov, bielkovín. Metabolizmus si len málokto spojí s bolesťou, stravu pravdepodobne asi ešte menej ľudí. Ak máte bolesti, určite by ste sa mali pozrieť na zmenu stravy a dopĺňať si do tela vitamíny, minerály.


Treba sa pozrieť aj na črevo, lebo zo zle fungujúceho čreva dokážu do tela systematicky prúdiť látky, ktoré:

- poškodzujú metabolizmus (napr. amoniak)

- poslovia zápalu - cytokíny ( tvoria sa nadmerne napr. pri syndróme deravého čreva - napr. alergici, histaminici a pod)

- toxické látky z premnožených choroboplodných baktérií, ktoré aktivujú zápaly


Zároveň narušenie čreva vedie k tomu, že sa do tela nedostatočne vstrebávajú minerály, stopové prvky a v zle fungujúcom čreve sa narúša aj tvorba vitamínov napr. skupiny B. Syndróm deravého čreva a zápalové procesy (nielen v čreve) oberajú telo (sú zlodejmi) aminokyselín napr. tryptofánu a to vedie tiež k zvýšenej bolesti či problémom so psychikou.


Črevo je úzko spojené s nervovým systémom a narušenie čreva cez rôzne mechanizmy negatívne vplýva na úroveň stresu a samotný stres je tiež zosilňovačom bolesti. Každý jeden človek, ktorý má problém s bolesťou by mal venovať pozornosť  črevu. Dôvod po prečítaní článku už poznáte.


Pre správne fungovanie čreva sú veľmi dôležité rozpustné vlákniny, lebo:

- podporujú zdraviu prospešné baktérie v čreve

- tým, ako ich baktérie v čreve požierajú, tvoria sa z nich látky s protizápalovým účinkom

- pôsobia proti syndrómu deravého čreva

- podporujú vstrebávanie minerálov cez to, že vytvárajú zdravé prostredie v čreve

- znižujú vstrebávanie toxických látok do tela a látok poškodzujúcich metabolizmus (amoniak)


V našom e-shope si môžete kúpiť Akáciovú vlákninu. Táto vláknina je dobre znášaná ľuďmi s histamínovou intoleranciou, s dráždivým črevom, so SIBO či Crohnovou chorobou a pod.


Dávkovanie nájdete tu:




Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

 

59 views0 comments

Comments


bottom of page