top of page

Ako reaguje črevo na stres a ako reaguje psychika na zmeny v zažívacom trakte?


Medzi črevom a mozgom existuje silné prepojenie a prebieha medzi nimi vzájomná komunikácia. Táto komunikácia prebieha prostredníctvom rôznych mechanizmov ako napr.:

- črevného nervového systému

- autonómneho nervového systému

- imunitných buniek

- a pod.



Prepojenie medzi črevom a mozgom sa označuje os ČREVO – MOZOG. 80 % všetkých informácií ide z čreva do mozgu a 20 % z mozgu do čreva. Stres je asi jeden z najčastejších rizikových faktorov vplývajúcich nielen na psychiku, ale aj na trávenie.


Počas stresovej reakcie sa uvoľňujú rôzne hormóny a látky vplývajúce na nervový systém. Zaistiť majú:

- zlepšenie pozornosti

- zvýšené zásobovanie tela energiou (pri strese bolo treba bojovať alebo utekať)

- zvýšenie srdcovej frekvencie

- a pod.


Cieľom stresovej reakcie je zabezpečiť prežitie. Pri strese súčasne dochádza aj k tomu, že sa trávenie dostáva na "druhú koľaj". Toto nie je problém, ak stres trvá krátko. Ak stres pôsobí na telo dlhodobejšie, vyberá si to daň aj na trávení.


Negatívne následky dlhodobejšieho stresu na trávenie môžu byť rôzne ako napr.

- syndróm dráždivého čreva

- zápal žalúdka

- narušenie imunitných reakcií (70-80% imunity sídli v čreve)

- náchylnosť na črevné infekcie

- vznik zápalových ochorení či autoimunitných ochorení

- atď.


Dlhodobejší a často sa opakujúci stres sa vždy podpisuje pod vznik tráviacich problémov a ľudia trpiaci stresom sa opakovane sťažujú na rôzne tráviace problémy ako bolesť, plynatosť, zápcha a pod. Jednou z najdôležitejších látok, ktorá reguluje trávenie je serotonín. Serotonín sa tvorí v oveľa väčšom množstve v čreve ako v mozgu a má vplyv tak na trávenie, ako aj na psychiku človeka. Serotonín, ktorý sa vyrobí v čreve sa síce nevie dostať do mozgu, ale pôsobí na mozog nepriamo (mozog "vníma", koľko sa vyrobí v čreve serotonínu). Serotonín vytvorený v čreve ovplyvňuje tak náladu, ako aj trávenie. Serotonín je rozhodujúci pre pohyb čriev (črevnú motilitu).


Na tvorbu serotonínu má stres veľmi nepriaznivé účinky, znižuje jeho tvorbu. To má následky na problémy v tráviacom trakte ako napr. zápchy a pod. Následkom narušenia pohyblivosti čriev cez narušenie tvorby serotonínu (serotonín je kľúčový pre pohyb čriev), je zmena pohyblivosti čriev, čo vedie aj k narušeniu mikroflóry. Zlé trávenie (nielen v čreve, ale aj oblasti žalúdka) spôsobí zlé rozloženie potravy a rozmnoženie hnilobných baktérií.


Pod vplyvom týchto faktorov sa často zvyšuje tvorba plynov v tráviacom trakte s výskytom:

- nadúvania

- nutkania na stolicu

- grgania

- zápachu z úst

- a pod.


Rozmnoženie choroboplodnej mikroflóry vedie k tvorbe toxínov (narúšajú stenu tenkého čreva) a zápalom. Zápaly sú tiež hlavným prvkom narúšajúcim tvorbu serotonínu v čreve. Ľudia sa takto ocitnú v začarovanom kruhu problémov s trávením, zápchami, hnačkami, zmenami psychiky, poruchami spánku a pod. Črevo a psychika sú úzko prepojené a funguje to obomi smermi. Jedno dokáže narušiť to druhé. Psychika dokáže narušiť črevo/trávenie a trávenie dokáže narušiť psychiku a mozog.


Na riešenie problémov tak psychiky, stresu, ako aj čreva, máme produkt DigeFit. DigeFit je prelomový produkt, ktorý obsahuje patentovaný a vedecky študovaný extrakt z ashwagandhy a ibišteka jedlého ovplyvňujúci tak črevo, ako aj na mozog, psychiku, stres.


Štúdie vykonané s týmto patentovaným extraktom ukázali, že pomáha na:

- zníženie nepohodlia brucha ( zlepšenie o 60 %)

- zvýšenie pravidelnosti vyprázdňovanie z 3 razov na 7 krát za týždeň

- zmiernenie príznakov zápchy o 89 %

- zlepšenie kvality spánku o 65 %

- zníženie vnímania stresu


DigeFit si môžete kúpiť tu:




Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

180 views0 comments

Commenti


bottom of page