top of page

Ako je to s tou genetikou? Má naozaj taký vplyv na vznik našich ochorení?

Updated: Apr 18, 2023

V priemyselných krajinách narastá počet ľudí s autoimunitnými ochoreniami. Výskyt rôznych autoimunitných ochorení má pritom rastúcu tendenciu. Počet ľudí s výskytom autoimunitných ochorení sa jednoducho zvyšuje. V Anglicku sa napr. výskyt celiakie medzi rokmi 1990 a 2011 takmer štvornásobne zvýšil z 5,2 človeka s celiakiou na 19,1 človeka na 100 000 obyvateľov. Podľa mňa je to šialený nárast.

Neraz, keď mi ľudia hovoria o tom, ako ich trápia ich zdravotné problémy povedia mi slovo genetika. Niet pochýb o tom, že existuje genetická predispozícia k autoimunitným ochoreniam. O tom som nikdy nepochyboval. Ale na vplyv genetiky na rozvoj autoimunitných ochorení je dobre sa pozrieť na jednovaječné dvojčatá. Ľudí s rovnakou genetickou vývabou. Tam sa zistilo, že vplyvy genetiky na vznik choroby boli od 12%

do 67 %.


Znamená to, že faktory, ktoré sú mimo genetiky a teda máme na ne vplyv my, cez našu životosprávu, tvoria od 33 % do 88 % !!!!! Ako vidíte, tak gény na, ktoré sa to v medicíne hádže, takmer na 100% v skutočnosti zohrávajú niekedy úplne bezvýznamnú úlohu a len v niektorých prípadoch vplyv génov presiahol viac ako polovičný vplyv na vznik autoimunitných ochorení !!!!


Pre mnohých z vás budú tieto informácie potešujúce, lebo si uvedomíte, ako veľmi dokážete vy ovplyvnóvať svoje zdravie, ale pre inú skupinu ľudí to bude frustrujúce, lebo ospravedlnenie si choroby cez gény zrazu stráca zmysel a im sa nič nechce meniť. Lepšie je mať ospravedlnenku ako "pohnúť zadkom" a čosi pre seba urobiť.


Mnohé autoimunitné ochorenia sú spojené s bolestivými stavmi. Lieky proti bolesti pritom negatívne ovplyvňujú minimálne črevo a pečeň. Alternatívou riešenia lbolesti môžu byť aj omega-3 mastné kyseliny.


Omega-3 mastné kyseliny ( EPA a DHA ) sú v tele dôležité pre tvorbu signálnych molekúl (resolvíny). Ak sa tieto signálne látky ukotvia v bielkovinách imunitného systému vedie to k vyriešeniu (anglicky „to resolve“ - vyriešiť) a ukončeniu zápalu. Ukončovanie zápalov je dôležité pre tlmenie bolesti.


Dávkovanie omega-3:

Vstrebávanie omega-3 mastných kyselín v čreve je až 13-krát lepšie, ak sa užívajú s jedlom bohatým na tuk, v porovnaní s ranným príjmom nalačno. Na to, aby sa dostali do krvi v dostatočnom množstve, je potrebné prijať s omega-3 mastnými kyselinami aspoň 10 gramov tuku v jedle. Napr. dajte do zeleniny 1-2 polievkové lyžice olivového oleja, zjedzte avokádo, zjedzte hrsť vlašských orechov alebo veľkom plátku syra Gouda, 2 vajíčka a pod.


Pri tlmení bolesti je dôležitá aj dávka omega-3 . treba prijať cca 40 miligramov EPA a DHA na kilogram telesnej hmotnosti. Dobrým zdrojom je rybí olej.


Zdroje: McDougle D. R. et al. (2017): Anti-inflammatory ω-3 endocannabinoid epoxides. Proc Natl Acad Sci USA 2017 Jul 25;114(30):E6034-E6043.

Senftleber, N. K. et al. (2017): Marine Oil Supplements for Arthritis Pain: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Trials. Nutrients 2017; 9 (1). pii: E42.


V našom e-shope si môžete kúpiť vysokohodnotné omega-3 zo sardel, ktoré: - sú čistené od ťažkých kovov a chemikálií - majú jeden z najnižších stupňov poškodenia oxidáciou na svete - používame značku EPAX lebo s omega-3 mastnými kyselinami tejto špičkovej firmy sa urobilo 100 klinických štúdií (tým sa nemôže pochváliť žiadna iná firma na svete) - sú zbavené rybieho pachu a chuti a ani deti ich nemajú problém pohrýzť a zjesť


Akciový balík s 3 baleniami omega-3 od firmy EPAX si za mimoriadne výhodnú cenu môžete kúpiť tu Akcia 3x Omega 3 (abczdravia.sk).

Samostatne tieto omegy nájdete tu Omega 3 90 kapsúl (abczdravia.sk)


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com

72 views0 comments

Kommentare


bottom of page