top of page

Ak máte problémy so štítnou žľazou toto by ste mali vedieť

Updated: Oct 4, 2022

V poslednej dobe som vám písal o mitochondriách. Mitochondrie sú časti buniek, kde prebieha výroba energie pre bunky. Tu sa mení energia z cukrov, tukov a bielkovín na bioenergiu, ktorá poháňa bunky (orgány, telo) a drží ich pri živote. Ale v mitochondriách neprebieha len výroba energie ale aj mnohých aminokyselín, tukov, začínajú sa tu tvoriť napr. niektoré hormóny, ale aj niektoré látky, ktoré sú napr. potrebné na tvorbu hormónov štítnej žľazy.

Konkrétne sú zlúčeniny (komplexy) železa a síry, ktoré sú potrebné pre tvorbu hormónov štítnej žľzy. Ak sa výroba týchto komplexov v dôsledku poškodenia mitochondrií naruší, výroba hormónov štítnej žľazy môže byť znížená.


Ak sa mitochondrie poškodia, udeje sa ešte jedna zaujímavá vec. Mitochondrie majú svoju vlastnú DNA (genetickú informáciu) a tá je úplne iná ako naša ľudská DNA, ktorú máme v bunkovom jadre. Po poškodení mitochondrií sa dokáže DNA mitochondrií uvoľniť a aktivuje sa zápalová kaskáda. Poškodenie mitochondrií teda aktivuje zápaly v tele.


Zápal na druhej strane vedie k tvorbe látok, ktoré poškodzujú mitochondrie. To zas aktivuje zápaly a takto dookola. Ako vidíte je to začarovaný kruh. Ten vedie postupne k znižovaniu funkčnosti tkaniva, orgánu a pod. Choroba sa prehlbuje a lekár len pozoruje a konštatuje "s tým sa musíte naučiť žiť."


Mitochondrie sú neuveriteľne závislé na dostatočnom prísune mnohých vitamínov, minerálov, stopových prvkov alebo niektorých mastných kyselín. Nedávno som čítal o tom ako by sa malo zásobovať telo pri poškodených mitochondriách. A odporúčanie tam bolo aby sa zabezpečilo také zásobovanie živinami, ktoré dokonca vedie k zvýšeným hladinám živín potrebných na správne fungovanie mitochondrií.


Sem patria napr. vitamíny skupiny B, selén, mangán, železo, draslík (ten u nás ani nikoho nezaujíma), zinok, meď , horčík a pod. V podstate väčšina živín. A aká je reakcia ľudí na to keď vidia čo všetko majú užívať? Začnú sa báť. Prevládne u nich strach z toho že im to ublíži. Boja sa predávkovania a pod.


Viem, že mnohé ženy pri tehotenstve začnú trpieť problémami so štítnou žľazou a jeden z dôvodov je podľa mňa podvýživa na živiny potrebné pre správne fungovanie mitochondrií. Pritom strach tehotných a dojčiacich žien z prísunu mikroživín je obrovský (čo ak to ublíži dieťaťu). V podstate tie ženy ani netušia že im môžu chýbať látky ("zožerie" im ho dieťa a dojčenie) a poškodia sa im mitochondrie pre podvýživu a následne sa spustí haprovanie tela (aj štítnej žľazy).


Bohužiaľ podľa mňa ani tento článok neprelomí strach mnohých z ublíženia mikroživinami. A cez tento mechanizmus ako som popísal bude pribúdať ľudí a chorôb ako následok poškodených a zle fungujúcich mitochondrií. A problémy so štítnou žľazou budú pribúdať.

Pre mitochondrie sú dôležité B vitamíny a ak sa mitochondrie poškodia potrebujú ich veľmi veľa. Bez béčiek žiadna mitochondria nebude dobre pracovať. Bioaktívne B vitamíny nájdete tu Vitamín B-komplex 60 kapsúl (abczdravia.sk).


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com721 views0 comments

Comentários


bottom of page