Keď prežívame stres, v tele sa aktivuje stresová reakcia, pri ktorej sa uvoľňuje z nadobličiek „stresový hormón“ kortizol.

Kortizol pomáha organizmu v čase ohrozenia (stresu) regulovať:
- metabolizmus
- imunitné funkcie
- zápaly
- krvný tlak
- a pod.
Pri zvládaní akútneho stresu, ktorý trvá krátko, je úloha kortizolu pre zvládanie stresu nevyhnutná a pomáha organizmu zvládnuť stres.
Chronický alebo nadmerný stres môže viesť k nadmernému alebo dlhodobému uvoľňovaniu stresového hormónu - kortizolu. Stresové hormóny sa uvoľňujú z nadobličiek. Uvoľňuje sa z nich nielen kortizol, ale aj adrenalín. Úloha stresových hormónov je pripraviť telo na stresovú reakciu - BOJUJ alebo UTEČ. Dlhotrvajúci stres ovplyvňuje celé telo a má vplyv aj na tvorbu hormónov štítnej žľazy.
Ako stres ovplyvňuje funkciu štítnej žľazy?
V štítnej žľaze sa tvoria dva veľmi dôležité hormóny:
1, tyroxín (T4), neaktívna forma
2, trijódtyronín (T3), aktívna forma
Neaktívny hormón T4 sa potrebuje premeniť na aktívny hormón T3. Stres dokáže zasahovať do premeny neaktívneho hormónu T4 na aktívny hormón T3. Zvýšené hladiny kortizolu (hormónu vylučovaného pri strese) môžu spomaľovať prácu enzýmu, ktorý je zodpovedný za premenu hormónu T4 na hormón T3. Toto vedie k vzniku reverzného hormónu T3 (rT3), čo je neaktívna forma hormónu T3.
Prejavmi tejto narušenej premeny hormónov štítnej žľazy môže byť:
- únava
- priberanie
- depresia
- mozgová hmla
- spomalenie metabolizmu
Nízke hladiny hormónu T3 zároveň prehlbujú stres v organizme. Takto sa človek ocitá v začarovanom kruhu stresu a problémom spúšťaných stresom.
Ak chcete, aby vám správne fungovala tvorba a premena hormónov štítnej žľazy, je dôležité okrem iného dobre zvládať stres a nemať vysokú hladinu stresových hormónov.
Ako znížiť stres:
1. Pravidelne relaxujte
2. Hýbte sa, ale nepreťažujte svoje telo
3. Jedzte výživnú a protizápalovú stravu. Aj zápal je pre telo stresom. Pozor existujú tiché zápaly, ktoré nevnímate ako klasické zápaly cez zvýšenú teplotu alebo bolesť.
4. Dostatočne spite
5. Užívajte prírodné látky, ktoré dokážu znižovať hladinu stresových hormónov a dokážu zlepšovať prispôsobenie sa organizmu na stres
6. Na dobré zvládanie stresu máte v našej ponuke tieto doplnky:
Thyrofit Plus
ProbioStress
Goodnight
Dobrá nálada
Pokojná myseľ
Ktoré živiny sú potrebné na to, aby sa neaktívny hormón T4 dobre premenil na aktívny hormón T3?
1. Selén
Je dôležitý pre premenu hormónu tyroxínu (T4) na trijódtyronín (T3). Aj umelo dodaný hormón (L-tyroxin) je v neaktívnej forme a potrebuje na svoju premenu na T3 dobre zásobovanie tela selénom. Ak je príjem selénu príliš malý (na SVK je to problém určite) – enzýmy na premenu hormónu T4 na T3 nie sú dostatočne zásobené selénom a pracujú zle. To môže vytvoriť problémy s nedostatkom hormónov štítnej žľazy. Do enzýmov sa najlepšie zabudováva forma selénu ako seleničitan sodný. Ten nájdete v seléne Medveď Natural. Organické formy selénu sa do enzýmov nevedia dobre zabudovať! Navyše organická forma selénu - selén metionín (najbežnejšia forma selénu v doplnkoch výživy) sa v tele musí premieňať na seleničitan sodný a tento proces premeny je obmedzený. Preto ideálnou formou selénu na dopĺňanie selénu cez doplnky výživy je seleničitan sodný.
2. Zinok
Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú metabolizmus zinku a nedostatok zinku má zasa vplyv na funkciu štítnej žľazy. Užívanie zinku dokáže podporovať tvorbu hormónov štítnej žľazy pri zníženej činnosti štítnej žľazy. Nedostatok zinku tiež znižuje množstvo enzýmu, ktorý premieňa neaktívny hormón T4 na aktívny hormón T3.
Zinok a selén si v akcii môžete kúpiť tu:
https://www.abczdravia.sk/zinok-diglycinat-60-kapsul https://www.abczdravia.sk/medved-natural-selen-60-kapsul
Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme
Andrej Medveď a jeho team
Comments