top of page

Aj vy máte chronický zápal schopný poškodiť celý organizmus?

Medzi najčastejšie zdravotné problémy, ktoré sa vyskytujú v ústnej dutine, patrí paradontitída (paradentóza).

Aj vy máte chronický zápal schopný poškodiť celý organizmus? Medzi najčastejšie zdravotné problémy, ktoré sa vyskytujú v ústnej dutine, patrí paradontitída (paradentóza).

Prejavmi paradontitídy sú: - napuchnuté a začervenané ďasná, - krvácajúce ďasná (najmä pri čistení zubov) - citlivé zubné krčky - ustupujúce ďasná (viditeľne obnažené zubné krčky) - zápach z úst - kývanie zubov


Parodontitída je chronické ochorenie spôsobené nevyváženou mikroflórou v ústnej dutine. Mnohé chronické choroby, ktorými dnes ľudia trpia pochádzajú práve z nevyváženej mikroflóry (Dethlefsen a kol., 2007 ; Hajishengallis a kol., 2012 ; Lamont a kol., 2018 ). K týmto chorobám patrí napr. inzulínová rezistencia, diabetes mellitus, dyslipidémia (nadbytok určitých lipidov v krvi), ale aj neurodegeneratívne ochorenia ako napr. Alzheimerova choroba (Turbaugh a kol., 2006; Cani a kol . al., 2007 ; Aemaimanan a kol., 2013 ; Komazaki a kol., 2017; Jin a kol., 2018 ; Díaz-Zúñiga a kol., 2020).


Pri paradontitíde prebieha v ústnej dutine zápal, ktorý chronicky poškodzuje nielen ústnu dutinu ale aj celý organizmus. Baktérie, ktoré sa podieľajú na vzniku paradontitídy (paradentózy) ako napr. Porphyromonas gingivalis (P. gingivalis) sa napr. našli v: - mozgu (u ľudí, ktorí zomreli na alzheimerovu chorobu) - mozgovej kôre - placente - cievach (aterosklerotických povlakoch) - vo výkaloch ľudí s ulceróznou kolitídou

(Riviere et al . ., 2002 ; Poole a kol., 2013 ; Szulc a kol., 2015; Vanterpool a kol., 2016 ; Udagawa a kol., 2018 ; Dominy a kol., 2019 ; Fischer a kol., 2019 ).

Narušenie ústnej mikroflóry je možnou príčinou aj narušenia črevnej mikroflóry. Niekoľko štúdií preukázalo, že sa podieľa na vzniku: - črevných zápalov - deravého čreva - narušení imunitnej odpovede v črevách


Ako vidíte narušenie mikroflóry v ústnej dutine nie je len nevinný problém, ktorý vyústi "len" do straty zubov. Zápaly v ústnej dutine spôsobené zlým bakteriálnym zložením dokážu spôsobiť vážne neuro-dgeneratívne ochorenia, srdcovo cievne ochorenia, zápalové ochorenia v čreve a narušenie imunity, lebo narušenie čreva = problém s imunitou v celom tele.


Ako to riešiť?

Ak máte paradontitídu masírujte si ďasná vitamínom D3K2 - D3K2 Medveď natural. Vitamín D3 znižuje systémový zápal spôsobený baktériami v ústnej dutine.


Na obnovu mikroflóry v ústnej dutine používajte M33+ - Akcia 2x M33+ (abczdravia.sk), ako probiotickú ústnu vodu môžete použiť aj toto MikroVeda HOUSE Balance 1l (abczdravia.sk). Klasické ústne vody poškodzujú aj dobré baktérie, z dlhodobého hľadiska zdravie skôr podľa mňa poškodzujú. Pôsobia ako antibiotiká nielen na zlé, ale aj dobré baktérie.


Pri paradontitíde sú dobré aj podávať tieto probiotiká Prázdne črievko 50g (abczdravia.sk).


Zápaly je dobré tlmiť aj týmto AA imunita.

Zvýšenie regenerácie poškodenie tkanív v ústnej dutine je dobré toto OPC 60 kapsúl.


Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk andrej.medved9@gmail.com

550 views0 comments

Comments


bottom of page