Kto by nechcel byť čo najdlhšie mladý? Ľudia chceli už od nepamäti nájsť nejaký zázračný produkt, ktorý by ich dokázal omladiť. S výskumom a vedeckým pokrokom dnes nachádzame prírodné látky, ktoré dokážu prispieť k spomaľovaniu starnutia. Dnes sa budem v mojom článku venovať jednej z príčin starnutia, za ktorou sa ukrýva skracovanie telomérov.
Teloméry sú ochranné čiapočky na koncoch chromozómov (chromozómy sú nositeľmi genetickej informácie). Teloméry majú svoju dĺžku a v priebehu života sa skracujú. Ako náhle sa skrátia na istú kritickú dĺžku, pre bunku to predstavuje problém. Dokáže to spôsobiť poškodenie genetickej informácie (DNA) a viesť k starnutiu, odumieraniu starnúcich buniek a senescencii (bunky neodumrú, ale zostávajú nažive a šíria okolo seba zápalové látky- ak by som Vám mal dať príklad, tieto bunky sú ako zhnité jabĺčko v bedničke so zdravými jabĺčkami).
Skracovanie telomérov a vznik senescencie má veľký vplyv napr. na zápalové procesy v tele. Nahromadenie senescentných buniek prispieva k zápalu a k zvýšeniu cirkulujúceho systémového zápalu ( Campisi a Robert, 2014 ). Senescentné bunky z tukového tkaniva a iných tkanív prispievajú k systémovému zápalu ( Hotamisligil et al., 1995 ). Krátke teloméry predstavujú riziko degeneratívnych ochorení.
V roku 2003 bola publikovaná štúdia, ktorá skúmala dĺžku telomérov vo vzorke ľudí staršej ako 60 rokov a bolo preukázané, že ľudia, ktorí mali kratšiu dĺžku telomérov v bielych krvinkách mali skoršiu úmrtnosť vrátane úmrtnosti na infekčné choroby, ale aj srdcové choroby ( Cawthon et al., 2003 ).
Skúmaním telomérov sa ukázal vzťah medzi dĺžkou telomér a rôznymi ľudskými chorobami ako napr.:
- kardiovaskulárne choroby ( Yeh a Wang, 2016 )
- cukrovka a metabolický syndróm ( Cheng a kol., 2020 ), CHOCHP
- idiopatická pľúcna fibróza ( Birch a kol., 2018 )
- infekcie (vrátane COVID-19) ( Noppert a kol., 2020 ; Asghar a kol., 2018 , 2016 ; Helby a kol., 2017 ; Bellon a Nicot, 2017 ; Froidure a kol., 2020 )
- psychické poruchy ( Epel a Prather, 2018 )
- autoimunitné ochorenia ( Habib a kol., 2020 ; Kamycheva a kol., 2017 ; Zeng a kol., 2020 )
- niektoré typy rakoviny ( Zhang a kol., 2017 ; Zhu a kol. , 2016 )
Teloméry (pomyselné čiapočky na konci chromozómov - ako plastové čiapočky na konci šnúrok) chránia náš genetický materiál. Ich dĺžka je dôležitá pre uchovanie zdravia. Starnutím sa skracujú a stávajú sa tak príčinou mnohých zdravotných komplikácií či skrátenia života. Kritické skrátenie telomérov signalizuje prechod buniek do stavu starnutia alebo bunkovej smrti. Toto sa považuje za znak zvyšujúceho biologického veku - starnutia.
Skrátenie telomérov je spúšťačom starnutia buniek, straty ich funkčnosti, príčinou bunkovej smrti a zápalu, ktorý urýchľuje proces starnutia a spúšťa ochorenie (Aubert et. al. 2008) Pre Vás, ktorí chcete nielen spomaliť skracovanie telomérov, ale aj predĺžiť ich dĺžku a aktívne sa podieľať na spomalení starnutia tu máme výrobok Elixír mladosti.
Elixír mladosti obsahuje patentovaný extrakt z viniča hroznorodého a listov olivy. Tento patentovaný extrakt nachádzajúci sa v Elixíre mladosti pomáha zastaviť skracovanie telomérov, ba dokonca ich predlžuje.
Bola vykonaná štúdia, kde účastníci štúdie užívajúci patentovaný extrakt z viniča hroznorodého a listov olivy znížili svoj bunkový vek v priemere o 7,43 roka! Toto bolo merané cez dĺžku telomérov. Došlo k predĺženiu telomérov počas šiestich mesiacov užívania tohto patentovaného extraktu.
Elixír mladosti si môžete kúpiť TU:
Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme
Andrej Medveď a jeho team
Comentários