top of page

Aj toto môže spôsobiť psychické problémy, spomalený vývoj detí, oslabenie imunity či problémy s kosťami.


Naše telo potrebuje veľmi veľa látok, ktoré sú nevyhnutné pre jeho prežitie. Asi často počúvate, aké sú dôležité vitamíny, minerály či stopové prvky. Málokto však komunikuje o látke, z ktorej je zložené celé telo, a tou látkou sú bielkoviny.Bielkoviny sú dôležité pre:

- tvorbu buniek (regeneráciu)

- prenos najrôznejších látok v tele

- imunitu

- svaly

- pre správne fungovanie psychiky

- pre tvorbu hormónov

- ale aj pre čosi také, ako pocit zasýtenia po jedle

- bielkoviny sú potrebné aj pre správne fungovanie kostí !

- a pod.


Bez dostatočného prísunu kvalitných bielkovín naše telo a aj psychika prestane dobre fungovať. Lebo z bielkovín sa tvoria nielen dôležité látky pre fungovanie tela, ale aj psychiky. Ak človek nadmerne pracuje, športuje alebo je v strese, jeho telo potrebuje oveľa väčší prísun bielkovín, aby mohla prebehnúť regenerácia (regenerácia je znovuvytvorenie). Aj chronické choroby vytvárajú zvýšený tlak na prísun bielkovín, pretože chronická choroba spôsobuje zvýšené chronické opotrebovanie tela a je pre telo chronickým stresom.


Dnes mnoho ľudí odmieta z rôznych dôvodov mäso, vajíčka, ryby. Pritom tieto suroviny sú najdôležitejšie zdroje bielkovín!! Za tie roky čo komunikujem s ľuďmi, som počul veľmi veľa argumentov, prečo tieto zdroje bielkovín nejedia. Videl som dokonca ľudí, čo jediným zdrojom bielkovín boli obilniny a trochu mliečnych výrobkov. Pritom čoraz viacej ľudí nemôže jesť ani mlieko a výrobky z neho.


Strava mnohých ľudí nemá v sebe dostatok bielkovín a ľudia sa neraz čudujú, prečo sú často chorí, majú zle fungujúcu psychiku a pod. Nevedia pochopiť, že bielkoviny sú pre dobré fungovanie tela nesmierne dôležité. Dokonca som videl aj vegetariánske deti venujúce sa športu, kde jedálniček detí bol nedostatočne zložený vzhľadom na potrebu bielkovín pri športe. Pre zdravie týchto deti môže mať nedostatočný prísun bielkovín fatálne následky na ich zdravie. Nedostatok bielkovín je problémom mnohých ľudí a pri jedálničkoch to často vidím ako u dospelých, tak aj u detí. Bielkovinám a ich prísunu sa bohužiaľ nevenuje taká pozornosť, ako by sa mala.


Ak hľadáte kvalitný a ľahko stráviteľný zdroj bielkovín, ktorý je rastlinného pôvodu môžete si kúpiť tento výrobok:


Je vyrobený z bielkovín hrachu a ryže a je fermentovaný. Fermentácia zabezpečuje ľahkú stráviteľnosť a lepšie zloženie aminokyselín vo výrobku. Je vhodný pri paleo strave, ketogénej diéte, nizkosacharidovej strave. Je vhodný pre deti, dospelých ako aj seniorov (tí by mali jesť viac bielkovín pre udržanie svojho zdravia). Používa sa na varenie, pečenie, dusenie...skratka tak, ako by ste použili mleté mäso. Obsahuje aj vlákniny a veľmi málo sacharidov (ani nie 1g na porciu). Dobre zasycuje. Dokáže dobre prijať chuť rôznych korenín, byliniek a pod., a dá sa teda chuťovo dobre prispôsobiť individuálnym požiadavkám každého človeka.Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

70 views0 comments

Comments


bottom of page