top of page

Čo v skutočnosti znamená posilniť imunitný systém?

Updated: Mar 1, 2023

Keď sa bavím s ľuďmi o posilnení imunitného systému, veľa ľudí, ktorí majú v tele problémy s chronickými zápalmi a autoimunitou sa zľakne. Nedávno mi dokonca jedna pani napísala, že jej lekár - imunológ, zakázal čokoľvek čo posilňuje imunitný systém s tým, že ju to môže dokonca zabiť. Ta pani pritom trpela tým, že bývala často chorá na infekcie. Jej stav bol zúfalý. Na jednej strane autoimunitný zápal a na druhej strane si jej imunita nevedela poradiť s infekciami a patogény u nej spúšťali infekčné zápaly.

Pred nedávnom sme na trh uviedli výrobok IMMUSE® 30 kapsúl (abczdravia.sk), ktorého úlohou je posilniť imunitný systém. A práve pri tomto výrobku stále dostávam otázky zmätených ľudí, ktorý sa boja posilňovať imunitu a na druhej strane bývajú často chorí či im to náhodou nepoškodí, lebo im lekár posilňovať imunitu práve zakázal.

Poďme sa teda pozrieť čo je za slovom posilniť. Lebo sa mi zdá, že ľudia nemajú dobre pochopené čo v skutočnosti stojí za slovom posilniť. Tam, kde nie je niečo pochopené, prichádza strach a ten ľudí vidím.

Posilniť neznamená vždy stimulovať. Stimulácia je podnet ktorý vyvoláva činnosť, ktorý povzbudzuje na konanie. A ak začne imunita konať, môže vzniknúť aj zápal. Čize tu môže u ľudí vznikať obava, aby sa chronické zápaly, ktoré ich neraz trápia (napr. zápal štítnej žlazy, skleróza multiplex a pod.) ešte viac nezhoršili cez to, že sa podporí nadmerné konanie - aktivita imunity. Resp. aby sa imunita nedostala do stavu, že im to poškodí zdravie ak aj nemajú žiadny problém.

Posilniť v skutočnosti znamená, že podporím imunitný systém v tom, že sa imunitný systém dokáže prispôsobiť niektorým požiadavkám, ktoré sú na imunitný systém kladené. A jednou z tých požiadaviek, ktoré sa na imunitný systém kladie je to, aby vedel rýchlo a rázne zakročiť voči patogénom (baktériám, plesniam a vírusom) tak by v tele nevznikla choroba. To znamená, že posilniť imunitu je pomôcť imunitnému systému nasmerovať pozornosť tam, kde má imunitný systém pomôcť svojou aktivitou vysporiadať sa s problémom resp. zabrániť tomu, aby problém vznikol !!!!!

A jedným zo základných vlastností resp. povinností imunitného systému je aj včasné zneškodňovanie baktérií, plesní a vírusov. To je pre všetkých z nás asi jednoznačné. A ak toto dobre nefunguje, čo sa prejavuje častými infekciami, potom treba posilniť imunitný systém aby vedel dobre reagovať na podnety v podobe baktérií či vírusov.

Ak sa u vás vyskytujú nejaké imunitné problémy tak bez vašej pomoci imunitnému systému váš imunitný systém nebude fungovať vyvážene a skôr či neskôr sa dostane do problémov resp. vaše existujúce zdravotné problémy sa môžu dokonca zhoršiť. Prečo? Poďme sa pozrieť čo sa stane, keď dôjde k infekcii.

Keď v tele prepukne infekčný zápal, aktivuje sa v tele imunita a tá uvoľní cytokíny. Cytokíny sú signálne látky, cez ktoré imunita komunikuje a ktoré uvádzajú do činnosti obranné mechanizmy tela tak, aby sa telo ubránilo nebezpečenstvu. Ale cytokíny dokážu za istých okolností udržiavať zápal pri živote aj keď ho už nepotrebujeme (zápal má vypáliť čo nie je v tele potrebné a potom zhasnúť) ale aj zosilňovať existujúci zápal.

Cytokíny sa tiež uvoľňujú aj pri chronických zápaloch. Ak v tele prebieha chronický zápal a zároveň prepukne infekcia spustená patogénom napr. vírusom, môže sa tento chronický zápal cez cytokíny uvoľnené pri infekčnom zápale prehĺbiť. (toto mi mnohí píšete ako sa vám stav po infekcii zhoršil a tu už viete prečo) resp. spustiť.

Mnohým ľuďom sa po infekciách neraz naštartovali chronické zápalové a autoimunitné ochorenia. Lebo v ich tele už prebiehali zápaly a tie uvoľňovali cytokíny (signálne látky imunity) a infekcia tieto signálne látky zvýšila čo spustilo kaskádu reakcií s následkom v podobe choroby. (Tu sa pravdepodobne nejeden z vás nájdete tiež).

Posilnením imunity teda nepodporujete v tele zápaly ale snažíte sa pomôcť imunite, aby bola schopná sústrediť sa na riešenie problémov, ktoré vznikajú z jej "nepozornosti". A ako som vám ukázal, dokonca posilnením imunity môžete zabrániť vzniku chronických zápalov a autoimunity.

Ak vaša imunita nevie dobre reagovať na vírusy a vy to pozorujete napr. ako časté infekcie, musíte imunite pomôcť. Lebo aj časté infekcie si môžu vybrať daň na zdraví.

IMMUSE vám v tomto môže pomôcť a to tak, že dokáže nasmerovať pozornosť imunity aby sa vedela sústrediť na vírusy a vedela na vírusy reagovať primerane tvrdo a zničila ich ešte skôr ako vírusy spustia v tele zápaly. Užívaním IMMUSE nespúšťate žiadne zápaly, ktorými by ste si mohli poškodiť. Užívaním IMMUSE len pomáhate imunite aby bola pripravená chrániť telo pre vírusmi včas, rýchlo a dostatočne razantne.

Immuse si môžete v akcii kúpiť tu IMMUSE® 30 kapsúl (abczdravia.sk)

Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk https://www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com


378 views0 comments

Comments


bottom of page