top of page

Často je to pre Vás záhadou, ako je to možné. Tu možno nájdete vysvetlenie.

A ak to dočítate až do konca, niečo zaujímavé tam nájdete. Bude sa Vám to páčiť.

Moje 2 mesačné dieťa má atopický ekzém, moje 3 mesačné dieťa má zápal pľúc, moje 7 mesačné dieťa má zápchu, moje dieťa má opakujúce sa zápaly stredného ucha, dcéra má ani nie rok a už má alergiu na mliečnu bielkovinu.
Možno je to len môj pocit, ale neviem sa mu ubrániť, pocitu, že čím ďalej, tým viac čoraz menších detí má imunologické problémy. Neraz sa matky alebo staré matky chorých detí čudujú, prečo deti, ktoré sú neraz len dojčené, majú atopický ekzém v tak malom veku. Z čoho to pre boha majú.


Píšem to roky a dnes sa k tomu znova vrátim. Veľkú časť problémov, ktoré dnes ľudí trápia majú imunitný pôvod. Zle fungujúca imunita je príčinou vzniku atopií, alergií, astmy, častej či dokonca chronicky trvajúcej chorobnosti spustenej patogénmi, problémov so stolicou a pod.

Na imunitu má veľký vplyv bakteriálne zloženie mikroorganizmov, ktoré žijú najmä v našom tráviacom trakte. A ak toto zloženie nie je správne, imunitné reakcie sa tomu prispôsobia. Začnú fungovať nesprávne. Nesprávne fungovanie imunity človek vidí skôr či neskôr cez chorobu, zdravotný problém.


Až donedávna sa predpokladalo, že dieťa začne byť ovplyvňované baktériami až od pôrodu. Ak sa jedná o prirodzený pôrod, dieťa sa dostáva do kontaktu s baktériami nachádzajúcimi sa v pôrodných cestách matky.


Rozvoj moderných technológií umožnil to, že sme zistili, že aj v pupočníkovej krvi sa nachádzajú baktérie. Aj v matkinej placente sa našli gény laktobacilov a bifidobaktérií, ktoré sa prenášajú z matky na dieťa. Nezáležalo na tom, či sa dieťa narodilo vaginálnym pôrodom alebo cisárskym rezom.


Najnovšie výskumy dokazujú, že kontakt dieťaťa s matkiným mikrobiómom začína oveľa skôr, ako kontaktom dieťaťa s pôrodnými cestami. Tieto baktérie, s ktorými sa dieťa kontaktuje už počas tehotenstva majú tiež vplyv na imunitný systém dieťaťa. Ak dnes hľadáme odpovede, prečo už deti v tak rannom detstve majú problémy s imunitou, toto je jedna z možností, ktorá dáva logické vysvetlenie. Zle bakteriálne zloženie v tele matky.


Ľudia tým, že neraz necítia, čo sa v ich tráviacom trakte odohráva, čo sa týka kolonizácie ich tráviaceho traktu baktériami, pokiaľ to nemajú naozaj vážne a dlhodobo narušené, myslia si, že všetko je OK. Ak sa pozrieme na dnešné deti a ich zdravotný vývoj, môžeme vidieť, že skôr to OK nie je ani u detí, ani u matiek týchto detí. Toto je veľmi smutný pohľad nielen pre rodičov týchto detí, ale aj pre tých, za ktorými rodičia s tými problémami chodia, keď ich chcú riešiť.


Jedna z najväčších výziev, ktoré nás čakajú je naučiť sa správne starať o svoje baktérie v tráviacom trakte. Toto nie je výzva typu "7 týždňová výzva schudnúť do plaviek" a pod, ktoré vidíte na sociálnych sieťach každý deň. Je to výzva spojená doslova s prežitím ľudí. Lebo choroba je faktor brániaci rozmnoženiu ľudí. Stačí, keď si ju vypestujeme do väčšej intenzity. Toho svedkami sme už aj dnes a tento problém narastá. Ak som spomínal tú výzvu, teda správne sa starať o svoje mikrobiálne, črevné zdravie, je to výzvou celoživotnou. Prečo? Lebo ak netvoríme to, čo chceme, tvoríme opak, čiže to, čo nechceme. Ak nevytvárame zdravé bakteriálne zdravie, tvoríme opak. Tvoríme, podporujeme baktérie, ktoré spúšťajú chorobné reakcie imunity.


Musíme si vybrať, čo chceme a vedome to tvoriť. Ak chcete vedome pomáhať dobrým a zdraviu prospešným baktériám, aby sa im dobre darilo, môžete užívať napr. zdravé prebiotické rozpustné vlákniny.


Jednou z najlepších je akáciová vláknina, ktorá má okrem iného protizápalové vlastnosti.


Zakúpiť si ju môžete cez nasledovný link:

 

Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie čo máme

Andrej Medveď a jeho team

 

39 views0 comments

Comentarios


bottom of page