Vitamíny, ktoré sa navzájom potrebujú, ale jedného z nich sa ľudia, žiaľ, boja

Strach, obavy - poznáme ich asi všetci. Spôsobujú v nás nepríjemné pocity. Bojíme sa rôznych vecí, ľudí, situácií. A pokiaľ som pozoroval čoho sa pri budovaní zdravia ľudia boja, je to vitamín A. Ľudia sa boja predávkovania a s tým spojených možných vedľajších účinkov.


Mnohí ľudia v obave pred nežiadúcimi účinkami predávkovania vitamínom A uprednostňujú vysoké dávky beta karoténu. Lenže najnovšie výskumy ukazujú, že premena beta karoténu na vitamín A nie je tak efektívna ako sa doteraz predpokladalo a nie každý človek dokáže z beta karoténu vyrobiť dostatok vitamínu A.


Vitamín A je potrebný aj pre správne fungovanie imunity. Toto je teraz mimoriadne aktuálna téma. Napríklad pri nedostatku vitamínu A bol priebeh osýpok dramatický a dokonca spôsoboval aj úmrtia. Pri hodnotení 47 štúdií u detí vo veku od 1 do 5 rokov (1,2 milióna detí) znížilo podávanie samotného vitamínu A (bez vitamínu D) výskyt osýpok o 50% a úmrtnosť o 12%.


Vitamín A je veľmi potrebný pre imunitu, rovnako ako vitamín D. Obidva vitamíny ovplyvňujú genetický materiál a spúšťajú tvorbu antivírusových a antibakteriálnych látok, napríklad defenzín, katecidín. Oba vitamíny sú konkurenti a tak ako sa navzájom vo svojich imunologických účinkoch potrebujú, tak si aj konkurujú. Preto ak sa užívajú vitamíny A a D spolu, vitamín A nepôsobí toxicky ani vo vyšších dávkach, lebo nedokáže rozvinúť svoje účinky - vitamín D mu to nedovolí (konkuruje mu).


Ak budete hľadať dobrý zdroj nielen vitamínu A a D, ale aj vitamínu K2 a prírodného komplexného vitamínu E, môžete si kúpiť aj vitamín DEKA od Dr. Jacobs tu: Vitamín DEKA (abczdravia.sk).


S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

48 views0 comments