Vitamín D a covid

Existuje veľa dôkazov, že vitamín D znižuje riziko infekcie SARS-CoV-2 a v prípade infekcie výrazne zmierňuje priebeh COVID-19.


V poslednej dobe si všímam, že sa ľudia často boja. Namiesto toho, aby urobili čosi preto, aby sa nenaplnili ich obavy, neurobia nič a boja sa. Dnes je pre mnohých ľudí zdrojom strachu vírus SARS-CoV-2. Tiež tu pozorujem strach z vírusu a žiadne skutky, len nosenie rúšok, vyhýbanie sa druhým ľuďom a obavy. Ale to problém nerieši.


Pre tých, čo chcú byť príčinou života, tých čo chcú svoj život vedome tvoriť a konať, mám riešenie. Je ním vitamín D. Užívajte ho každý deň a pravidelne. A prečo?


Pacienti, ktorí mali pozitívny test na SARS-CoV-2, mali významne nižšie hladiny vitamínu D v krvi (27,7 nmol/l). Ľudia, ktorí mali negatívny test na SARS-CoV-2, mali podstatne vyššie hladiny vitamínu D a to 61,5 nmol/l (D'Avolio et al., 2020).


Vitamín D môže regulovať a potláčať zápalovú reakciu na vírusy, ktoré spúšťajú ochorenia dýchacích ciest. Pri vírusovej infekcii SARS-CoV-2 dochádza k tzv. cytokínovej búrke, ktorá v ťažkých fázach prechádza k syndrómu akútnej respiračnej tiesne, čo môže vyústiť až do smrti pacienta. Tomuto by sa dalo zabrániť dostatočnými hladinami vitamínu D (Rhodes et al., 2020).


Bunkové štúdie ukazujú, že vitamín D má protizápalový účinok a okrem iného znižuje látku, ktorá sa podieľa na cytokínovej búrke a podieľa sa teda na úmrtiach pacientov nakazených SARS-CoV-2 (Calton et al., 2015).


S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

6 views0 comments