Vitamín C je dôležitý, ako ale funguje?

Veľa ľudí vie, že vitamín C je dôležitý pre imunitu. Ale prečo a ako funguje vitamín C pri imunitnej reakcii ľudia netušia. Dnes sa vám to pokúsim objasniť.

Keď je organizmus napadnutý nejakou baktériou či vírusom schopným spustiť chorobu, zaregistrujú to bunky vrodeného imunitného systému. Tie odovzdávajú informácie bunkám adaptívneho (učiaceho) imunitného systému, ktoré sa začnú špecializovať na ničenie narušiteľa.


Aby bol potenciálny zdroj problémov odstránený čo najskôr, bunky imunitného systému medzi sebou neustále komunikujú. Komunikácia medzi bunkami imunitného systému je veľmi dôležitá. Na komunikáciu slúžia poslovia zápalu. Ich úlohou je "pozvať", prilákať ďalšie imunitné bunky do miesta nákazy.


Vitamín C je potrebný na to, aby sa dobre uvoľňovali poslovia, ktorí zabezpečujú komunikáciu imunitných buniek. Takto vitamín C pomáha zabezpečovať skorú a dostatočne silnú reakciu imunity na narušiteľa. Ale to nie je všetko. Vitamín C pomáha aj chrániť naše tkanivá pred následkami zápalu.


Imunitné bunky pri svojom poslaní „zabiť narušiteľa alebo bunku napadnutú narušiteľom“ tvoria voľné radikály. Voľné radikály ničia nielen narušiteľa, ale dokážu ničiť aj zdravé bunky. Preto je dostatok antioxidantov (látok, ktoré ničia voľné radikály) potrebných na to, aby sa zápal nekontrolovane nešíril. Pri tomto procese sa spotrebúva vitamín C. Preto je vitamín C potrebný nielen na dobrú imunitnú reakciu, ale aj ako ochrana pred poškodením zdravých buniek.


Ozaj, vedeli ste ,že v prípravku forIMUN od Medveď Natural je vitamín C získavaný ako extrakt z arónie? Jeho pôvod je čisto prírodný. Nájdete ho tu - forIMUN (abczdravia.sk).


S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

4 views0 comments