Trápia vás ťažkosti s dýchaním?

Chrápete, slabne vám čuch, tečie vám z nosa a upchávajú sa vám dýchacie cesty? Je možné že vám čosi chýba?


Ak ste sa našli v problémoch, ktoré som spomenul v nadpise textu je možné že máte nosové polypy. Nosové polypy sú malé zhluky buniek, ktoré sa tvoria v dýchacích cestách alebo dutinách. Polypy vznikajú ako výsledok chronického lokálneho zápalu.


Malé nosové polypy často spôsobujú výtok z nosa a pocit trvalého upchatého nosa, ktorý sa nedá vyčistiť. Väčšie nosové polypy spôsobujú dýchacie ťažkosti, niektorí ľudia pociťujú bolesti hlavy alebo bolesť celej tváre. Okrem toho môžu nosové polypy viesť k narušeniu čuchu a v dokonca aj narušeniu chuti.


Školská medicína nosové polypy sa lieči protizápalovými liekmi - kortikosteroidmi a keď už "nejde inak" tak sa jednoducho odstraňujú chirurgicky. No keďže sa nerieši príčina neraz sa nosové polypy vracajú.


Keďže mnohí ma poznáte už nejeden deň. Často ste odo mňa počuli že zápal ( keď nebolí) je príčinou väčšiny problémov s ktorými sa ľudia stretávajú. A aj dnes som vám to ukázal. Pozrime sa na to, čo môže spúšťať zápal. Zápal totiž musí mať vždy nejaký spúšťač.

V Iráne sa rozhodli, že zistia hladinu niektorých minerálov a stopových prvkov u pacientov trpiacich polypmi. Zisťovali hladinu selénu a zinku v tkanive polypov a zistili, že u pacientov s polypmi je výrazne nižšia hladina zinku oproti ľuďom s normálnymi sliznicami bez polypov/zápalov.


Zinok je pritom dôležitý minerál, ktorý sa podieľa na našej ochrane pred voľnými radikálmi. Ak sa voľné radikály vymknú spod kontroly dokážu byť spúšťačmi zápalov. Ak chýba zinok, bunky/tkanivá nedokážu "odpratať" voľné radikály a tie dokážu aktivovať zápalové procesy.

Ak máte resp. poznáte ľudí čo trpia polypmi a vracajú sa im polypy, nedostatok zinku môže byť príčinou tohto problému. A prečo môže vznikať nedostatok zinku? Neuvediem tu všetky príčiny, ale pomenujem aspoň pomerne často sa vyskytujúce príčiny nedostatku zinku.


1, nedostatok zinku v strave, ktorá sa konzumuje 2, pitie alkoholu 3, v tele prebiehajú chronické ochorenia vrátane alergií, tráviacich problémov, chronické infekcie 4, záťaž ťažkými kovmi ako olovo a kadmium 5, užívanie liekov ako antibiotiká, preháňadlá, chemoterapeutiká, antikoncepcia a pod. 6, strava bohatá na fruktózu (ovocný cukor) dokáže brániť vstrebávaniu zinku z čreva 7, fosfáty (mimochodom viete, že kvaskové pečivo je pomerne bohaté na fosfáty? Sranda je to, že som sa to dočítal od lekára, ktorý je vegánom)


Priatelia, v našom e-shope nájdete veľmi nápomocné produkty ako napríklad Zinok (abczdravia.sk) a pre tých čo nehľadajú len zinok, ale aj iné látky podporujúce antioxidačnú, čiže protizápalovú aktivitu máme tu pre vás aj produkt forIMUN (abczdravia.sk).

A keďže sa v hlienoch môžu premnožovať choroboplodné baktérie (ktoré tiež spúšťajú zápaly) môžete si nos preplachovať probiotikami Čistý noštek PROBIO (abczdravia.sk)


S prianím toho najlepšieho zostáva Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com

23 views0 comments