Toto vplýva na psychickú nepohodu viac ako ste si mysleli

Ak sa pozrieme na moderného človeka západného sveta a jeho zdravie, vidíme, že sa nenarušuje len jeho fyzické, ale aj psychické zdravie. Ono to v skutočnosti ide ruka v ruke. Väčšina ľudí má jasno v tom, ako psychika ovplyvňuje fyzické telo. Funguje to aj naopak.


S faktom, že problémy s hmotným telom ovplyvňujú psychiku, sa veľmi nekalkuluje. Dnes vám ukážem mechanizmus, cez ktorý sa to deje.


Už v minulých článkoch som vám opisoval, že pri zápaloch dochádza k uvoľňovaniu malých bielkovín, ktoré slúžia na komunikáciu pri imunitnej reakcii (zápale). Jedným z nich je napríklad interleukín 6, v skratke IL-6. Interleukíny neovplyvňujú len miesto zápalu, ale majú schopnosť prenikať do mozgu a ovplyvňovať ho.


Už spomínaný interleukín 6 (IL-6), ktorý sa uvoľňuje pri zápale, dokáže dobre ovplyvňovať náš mozog. Dokáže aktivovať stresovú reakciu. Aktivujú sa presne tie isté mechanizmy ako keď prídete za nasrdeným šéfom. Ak je mozog dlhodobo vystavený pôsobeniu IL-6, neskôr napríklad prudká hádka s partnerom stačí na to, aby ste sa dostali do dlhodobého stresu a veľkej psychickej nepohody (veľmi vás to vykoľají a nedokážete sa cez to preniesť). Rovnaký efekt na mozog ako zápal má aj nedostatok spánku a nadmerná fyzická záťaž, napríklad neprimerané cvičenie.


Ak vidíte ľudí, ktorí neprimerane reagujú na psychickú záťaž, sťažujú sa, že sú vystresovaní a naozaj to aj na nich vidno, často je to aj spôsobené vplyvom zápalových procesov, ktoré prebiehajú v ich telách.


S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

12 views0 comments