Toto ste možno o extrakte z artičokov nevedeli

Za rôzne liečivé účinky artičokov je zodpovedný hlavne vysoký podiel horkých látok (až 6 %) ako je cynarín, ale tiež i početné flavonoidy.


Extrakt z artičokov:

· zmierňuje všetky príznaky nervózneho žalúdka - od nadúvania až po bolesti brucha a plynatosť,

· zabraňuje vlčiemu hladu a stimuluje metabolizmus tak dobre, že uľahčuje aj chudnutie,

· je účinný proti poruchám trávenia v hornej časti brucha (funkčná dyspepsia), ako napríklad nevoľnosť, nadúvanie, grganie, pálenie záhy, predčasný pocit sýtosti,

· tiež dobre účinkuje pri zvracaní, zmierňuje nevoľnosť a pôsobí proti kŕčom,

· pomáha pri tráviacich problémoch v čreve, ako sú plyny, kŕče a nepravidelná stolica, pretože zlepšuje tok žlče, podporuje činnosť pankreasu, a tým optimalizuje trávenie a využitie živín. Všetky živiny a životne dôležité látky z potravy môžete vstrebať iba ak je k dispozícii dostatok tráviacich štiav (žlč, pankreas) a trávenie tak môže prebiehať bez problémov,

· zabraňuje výkyvom cukru v krvi po jedle, a tým pomáha predchádzať náhlemu hladu - veľmi dobrý predpoklad pre chudnutie,

· je tradičným liekom na všetky ťažkosti spojené s narušeným tokom žlče (vrátane žlčovej koliky). Neodporúča sa ho používať v prípade (väčších) žlčových kameňov. V prípade malých kamienkov je možné extrakt užívať po konzultácii s lekárom, dokonca môže pomôcť vypudiť zo žlče malé žlčové kamienky.


Pri liečbe dyspeptických ťažkostí sa kladie dôraz na zvýšenie vylučovania žlčovej tekutiny (choleréza). Zvýšená tvorba žlčových kyselín zlepšuje tráviacu činnosť a má pozitívny vplyv na pohyb čreva.


V randomizovaných, placebom kontrolovaných a dvojito zaslepených štúdiách bol účinok prípravkov z extraktu z artičokov pozorovaný už po 30-tich minútach, čo preukázalo výrazné zvýšenie cholerézy (žlčovej tekutiny). Aj po 3 hodinách boli klinicky významné rozdiely oproti placebu (tí ľudia čo dostávali neúčinnú látku).


Extrakt z listov artičokov podporuje vylučovanie žlče a jej tok. Zhoršené vylučovanie žlče môže byť jednou z príčin vzniku SIBO. Ide o skutočné zvýšenie produkcie žlče, a nielen o zvýšenie vylučovania vody.


Pretože na artičoky neexistuje žiadny návyk, je extrakt z artičokov vhodný aj na pravidelné užívanie.


Extrakt z artičokov si môžete zakúpiť tu:

Artičoky a pestrec (abczdravia.sk)


S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

19 views0 comments