Toto odo mňa stále pýtate, tak som sa rozhodol vám to napísať

Horčík je jeden z najdôležitejších minerálov a podieľa na mnohých procesoch, ktorých narušenie poškodzuje zdravie. Horčík je napr. nevyhnutný pre správne fungovanie kostí pričom mnohí ľudia, ktorí trpia problémami s kosťami na horčík nemyslia. Horčík je nevyhnutný pre dobré zvládanie stresu, horčík je potrebný na to aby sa v tele vyrábalo dostatok energie, bez ktorej sú ľudia unavení alebo im bez tej energie nefunguje dobre psychika.

Telá moderných ľudí trpia na nedostatok horčíka. Málo kto si to uvedomuje, lebo laboratórne testy, ktoré zisťujú minerály sú metodicky zle robené (nemerajú minerály v bunkách a horčík sa vyskytuje najmä vo vnútri buniek) a preto len zriedka kedy sa ukáže nedostatok horčíka cez analýzu krvi. Ľudia tak veria nepresným informáciám z chybne urobenej laboratórnej diagnostiky. Problém je že tomu veria aj lekári, ktorí na základe chybnej diagnostiky vyvodzujú chybné závery.

Nedostatok horčíka sa môže prejaviť napríklad cez: - svalové kŕče a zášklby - opakujúce sa bolesti hlavy - tráviace ťažkosti - krehké nechty - kruhy pod očami - depresívne nálady - zlá tolerancia stresu - a pod.


Aj mnohé už existujúce ochorenia ovplyvňujú množstvo horčíka v tele ako napr. tráviace problémy ovplyvňujú vstrebávanie horčíka alebo ochorenia obličiek vedú k zvýšenému vylučovaniu horčíka. Aj konzumácia alkoholu či kávy má neagtívny vplyv na hladinu horčíka v tele. Rovnako potenie vplýva na straty horčíka.


Pri akých problémoch sa môže napr. užívať horčík a v akej dávke?

- Vysoký krvný tlak...600-1000mg denne - Kamene v obličkách na báze oxalátu...300-600mg denne

- Predmenštruačné bolesti...400-800mg denne

- Poruchy spánku...400-800mg denne

- Cukrovka...400-1000mg denne

- Tetánia...600-1800mg denne

- Svalové kŕče... 300-900mg denne

- Osteoporóza...600-900mg denne

- Gravidita a dojčenie...300-600mg denne

- Zápchy...tu je horná dávka limitovaná prehnaním čiže treba dopĺňať horčík cez každodenné zvyšovanie dávky horčíka kým sa u človeka nedostaví hnačka

- Astma..300-600mg denne

- Poruchy pozornosti...300-600mg denne

- Bolesti hlavy...400-600mg denne

- Poruchy srdečného rytmu...400-600mg denne

- Depresie...400-600mg denne

- Na zlepšené vylučovanie hliníka z tela...cca 400mg denne

- Nevoľnosť pri tehotenstve....300mg denne

- Stres...300-900mg denne


Samozrejme, ak užívate lieky zvyšujúce vyplavovanie horčíka ako napr. diuretiká, trpíte hnačkami, zvraciate, užívate lieky spomaľujúce vstrebávanie horčíka kortikoidy, antikoncepcia, lieky na vysoký krvný tlak, lieky na znižovanie kyslosti žalúdka, tetracyklínové antibiotiká, lieky na osteoporózu budete možno potrebovať oveľa viac horčíka ako som uviedol.

V našom e-shope smôžete kúpiť horčík tu Multi Magnesium (abczdravia.sk).


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie to čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com

65 views0 comments