Tieto fakty o trávení dieťaťa pravdepodobne neviete. Po ich prečítaní mnohé pochopíte

Črevo dieťaťa je po narodení obzvlášť priepustné (Le Huërou-Luron, Blat a kol. 2010). Preto materské mlieko obsahuje veľa látok, ktoré pomáhajú novorodencovi črevo utesniť (Turfkruyer a Verhasselt 2015) a vytvoriť podmienky na to, aby bolo črevo "obsadené" správnymi baktériami (Mikami, Kimura a kol. 2012, Goldsmith, O'Sullivan a kol. 2015).

Novorodenci majú tiež nižšiu tvorbu žalúdočnej kyseliny. pH žalúdka nalačno u novorodenca je 6-7. U dospelého človeka je pH 1-3,5. pH žalúdka dojčaťa sa každý mesiac postupne znižuje a hodnotu dospelého jedinca dosiahne vo veku keď má dieťa 20 až 30 mesiacov (Kaye 2011).


Novorodenec netvorí len menej žalúdočných štiav, ale aj menej pankreatických enzýmov. Tieto enzýmy majú nižšiu aktivitu ako u dospelých jedincov (Blackburn 2007).


Všetko toto vedie k tomu, novorodenci a batoľatá sú oveľa citlivejšie voči cudzím bielkovinám. Ak sa dieťa vystaví iným bielkovinám ako materské mlieko (vrátane dojčenskej výživy a kravského mlieka) a tráviaci trakt nie je na to dostatočne pripravený, telo reaguje zápalom (Coovadia, Rollins a kol.) Dokonca v niektorých prípadoch aj mikrokrvácaním (Tawai 2012).


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie to čo máme

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

3 views0 comments