Histamín - takto by to asi povedal Julo Satinský

Updated: Mar 1

Pamätáte si na herca Jula Satinského? Bol to skvelý herec. V 90. rokoch 20. storočia keď som chodil na vysokú školu mal reláciu v jednom rádiu (už si nepamätám v ktorom) kde použitím vety "Šľak ma ide trafiť" poukazoval na čosi, čo sa mu nepáčilo. Dokonca pod týmto názvom vyšla aj kniha.

A prečo to tu spomínam keď píšem o zdraví? Dosť často vidím ľudí trpiacich histamínovou intoleranciou alebo príznakmi nadmernej aktivácie mastocytov (mastocyty sú bunky imunitného systému, kde sa tvorí napr. histamín) ako podceňujú histamín a jeho vplyv na fungovanie organizmu.


Histamín je látka s mnohými úlohami v tele. Okrem iného je úlohou histamínu priťahovanie zápalových buniek (buniek imunitného systému spúšťajúcich a podporujúcich zápal). Nadmerné zaťaženie histamínom je pre telo nebezpečné preto, že histamín je sprostredkovateľ zápalu a teda aj stresu.


Ľudia si niekedy naivne myslia, že keď užijú antihistaminiká a nevidia prejavy histamínu napr. na koži alebo slizniciach (opuchy, či svrbenie), že ich problém v podstate neexistuje. Avšak nevedia, že histamín sa týmito liekmi neodbúrava, len sa udeje to, že antihistaminiká nedovolia histamínu pôsobiť v niektorých miestach tela. Ale toto neplatí o mozgu!


Histamín sa dokáže dostávať do mozgu a ovplyvňovať ho. Tu pritom nedokážu pôsobiť ŽIADNE lieky - antihistaminiká. Vďaka histamínu je mozog vystavený neustálemu pôsobeniu látky, ktorá je obchodníkom so zápalom a v mozgu aktivuje dráhy, ktoré dokážu podporovať tvorbu histamínu v tele!!!


Takto sa vytvorí začarovaný kruh tvorby histamínu a jeho vplyv na organizmus sa neobmedzí len na svrbenie, vyrážky či pocit je mi zle, ale skôr či neskôr sa cez pôsobenie histamínu na nervový systém zmení aj psychika človeka. Preto veľká časť ľudí, ktorí majú problém s histamínom trpí duševnými problémami a končia na psychiatriách.

Dnes vám dám typ ako pomôcť telu zbavovať sa histamínu.


Zoberte BasenPulver od Dr.Jacobs - Basenpulver (abczdravia.sk) a 2 naberačky rozpusťte v 2 litroch čistej vody a popíjajte počas dňa. Voda je prírodne antihistaminikum a pri zápaloch (zápaly sprostredkúva aj histamín) sa zvyšuje tvorba kyselín. BasenPulver obsahuje zásadité minerály, znižujú zaťaženie tela kyselinami, ktoré sa nadmerne tvoria pri všetkých zápaloch!!! Ak sa kyseliny z tkanív neodstránia budú robiť problémy.


Terapiu s BasenPulverom môžete podporiť vyššími dávkami vitamínu C a keďže histamín môže aktivovať nadmernú tvorbu žalúdočnej kyseliny spojenú s pálením záhy, požite tento Vitamín C pufrovaný (abczdravia.sk), ktorý je pri pálení záhy extrémne dobre tolerovaný.


Samozrejme je dobre použiť aj probiotiká Probio HIT (abczdravia.sk) odbúravajúce histamín v čreve aby sa telo nezaťažovalo histamínom, ktorý by sa mohol nadmerne tvoriť v čreve pri zlom bakteriálnom zložení čreva.

Túto kúru môžete samozrejme použiť aj pri alergiách.


Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com

38 views0 comments