Strata kostnej hmoty. Je naozaj príčina v nedostatku vápnika?

Keď sa povie kosť, len málokto si kosť predstaví ako niečo živé čo sa hýbe. Ale je to tak. Aj kosť je v neustálom pohybe. Kosť má svoj metabolizmus, svoj život.


Život kosti zabezpečujú 2 typy buniek:

- osteoblasty, ktoré tvoria novú kostnú hmotu a

- osteoklasty, ktoré kostné tkanivo “rozpúšťajú” - odbúravajú kosť. Pri ich nadmernej aktivite kosť stráca svoju hmotu.


Proces neustáleho rozpadu a tvorby umožňuje kostiam prispôsobovať sa situáciám, ktoré prináša zmena života. Celkovo sa každých 7 rokov kosť úplne obnoví. V živote kostí nastáva problém vtedy, keď sa naruší harmónia medzi tvorbou kostí a odbúravaním kostnej hmoty. Takto vzniká osteoporóza. Začne prevládať odbúravanie (strata) kostnej hmoty a to tým spôsobom, že sa nadmerne aktivujú bunky odbúravajúce kostnú hmotu - osteoklasty.


A čo to môže spôsobiť? Napríklad nedostatok antioxidačných enzýmov. Antioxidačné enzýmy sa nachádzajú v každej bunke. Chránia bunku pred poškodením. Ak sa bunky poškodia, môžu sa zapáliť a musia byť vymenené. Ak sa ich poškodí veľa a výmena nestíha držať tempo s poškodením, nastáva problém.


Vnútrobunkové antioxidačné enzýmy tak hrajú veľmi dôležitú úlohu v celkovom zdraví kostí, (a nielen kostí). Aby tieto dôležité enzýmy dobre fungovali, potrebujeme dostatok minerálov a stopových prvkov. A vápnik to bohužiaľ nie je. Tu sú potrebné zinok, mangán, železo alebo selén.


Ak tieto minerály a stopové prvky nemáme, vnútrobunkové antioxidačné enzýmy nebudú dobre fungovať a výsledkom je zápal a odbúravanie tkanív. Nedostatok vnútrobunkových antioxidačných enzýmov vedie k poškodeniu kostí a nadmernej aktivite osteoklastov.

Zinok, mangán, železo, selén a aj iné dôležité živiny nájdete vo výrobku forIMUN - forIMUN (abczdravia.sk).


S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

8 views0 comments