Rozmýšľali ste nad tým, prečo niekomu hučí a píska v ušiach?

Hučanie a pískanie v ušiach sa nazýva tinitus. Dnes vám ukážem, ako tento problém súvisí s bunkovými elektrárňami - mitochondriami. Mitochondrie sa nachádzajú takmer v každej bunke (nevyskytujú sa napríklad v červených krvinkách).


Ich úlohou je premeniť energiu potravy na takú energiu, ktorú bunky vedia využiť na svoju činnosť. Mitochondrie sú potrebné aj na to, aby sme počuli. Ukážem vám ako a pripravil som si pre vás aj obrázok, kde si celý tento mechanizmus môžete aj pozrieť.


Keď dorazí zvuk ako signál do ucha, prejde jednotlivými časťami ucha až do vnútorného ucha, kde sa zvukové podnety a vibrácie premieňajú na nervový podnet, ktorý ide do mozgu a človek to vníma ako zvuk. Toto majú na starosti vláskové bunky. Celý proces premeny vibrácií na nervový podnet prebieha nasledovne: vlasové bunky sa rozkmitajú a do ich vnútra začne vstupovať minerál draslík. Tento proces uvoľní niektoré látky v bunke (glutamát), ktoré ovplyvnia nervové bunky. Počutý zvuk sa prenáša cez sluchový nerv ako elektrický signál do mozgu, kde sa zvuk spracuje.


Ak by sme mali "počuť ticho" musí sa draslík vypumpovať z z vlasovej bunky von. Na toto je potrebná energia, ktorú vyrábajú bunkové elektrárne - mitochondrie. Ak sú mitochondrie poškodené alebo nepracujú dobre, chýba energia na vypumpovanie draslíka a vlasové bunky stále signalizujú prichádzajúci zvuk. Vtedy ľudia počujú pískanie a hučanie v ušiach aj keď je ticho - to je tinitus.


A koľko energie je potrebné na vyčerpanie draslíka z vlasovej bunky von? Cca 40% energie, ktorú bunka vytvorí. Je to kvantum energie.


Dnes priatelia viete viac ako lekár, ktorý vás posiela po vyšetreniach a nakoniec vám povie čarovnú vetu "s tým sa musíte naučiť žiť" alebo "pustite si rádio". Toto je obraz medicíny, ktorú si platíme z našich daní a tvári sa ako jediná nositeľka pravdy na tomto svete.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

7 views0 comments