Prečo zápal kože nie je vždy rovnaký?

Ak sa pozriete na ľudí so psoriázou a atopickým ekzémom zistíte, že tak psoriatik ako aj atopik majú zápal kože na ktorom sa podieľajú bunky imunitného systému, ktoré sa nazývajú T-lymfocyty alebo T pomocné bunky. Ale predsa sú oba zápaly v čomsi odlišné. V čom teda?

Človek, ktorý má atopický ekzém máva časté bakteriálne infekcie, napríklad cez baktériu Staphylococcus aureus alebo infekcie vírusom herpes simplex. Toto ľudia so psoriázou nemajú. Ako je to možné, keď obaja majú zápaly kde dochádza k narušeniu ochrannej bariéry kože?


Odpoveď je v T pomocných bunkách. T pomocné bunky (T-lymfocyty) tvoria viacero podskupín podľa toho akých poslov zápalu vylučujú. Poslovia zápalu sa nazývajú cytokíny a úlohou cytokínov je ovplyvňovať zápal.


Pri atopickom ekzéme sa tvoria také cytokíny, ktoré potláčajú tvorbu antibakteriálnych látok a protivírusových bielkovín v koži, kdežto pri psoriáze T-lymfocyty aktivujú tvorbu protibakteriálnych látok v koži.Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie to čo máme

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

2 views0 comments