Prečo je zinok potrebný pre vaše kosti?!

Poznám veľa ľudí, ktorí majú problém s tým, že im klesá hustota minerálov v kostiach. Tento stav sa nazýva osteopénia. Aspoň čo poznám ľudí ja, tak väčšina sa hneď začne zaujímať o vápnik a vitamín D3. Ale ešte som nepočul nikoho že by mi povedal, že hľadá dobrý zinok aby boli jeho kosti zdravé. A dnes vám vysvetlím, prečo je pre zdravie kosti dôležitý zinok.

Nedostatok zinku vedie k tomu, že sa zníži hladina bielkoviny, ktorá podporuje okrem iného aj rast kostí. Cez túto bielkovinu sa aktivujú kostné bunky, ktoré sa nazývajú osteoblasty. Osteoblasty sú kostné bunky, ktoré neustále vytvárajú novú kosť a tá sa dokáže dobre prispôsobovať záťaži a teda sa bude odolná voči zlomeninám.

Mimochodom u postmenopauzálnych žien s osteoporózou je zvýšené vylučovanie zinku močom. Čiže u žien po menopauze s osteoporózou sa zvyšuje nedostatok zinku a týmto spôsobom a tým sa zvyšuje aj riziko zlomenia kosti. Preto by sa ženy po menopauze s problémami s kosťami nemali sústrediť len na vápnik a vitamín D ale aj na zinok.

A ako sa prejavuje nedostatok zinku? - strata chuti do jedla - biele škvrny na nechtoch - lámavosť nechtov - vypadávanie vlasov - zvýšená náchylnosť na plesňové infekcie - porucha čuchu a chuti - náchylnosť na infekcie - poruchy rastu - atď.

Zvýšenú potrebu zinku majú ľudia užívajúci kortikosteroidy, hormonálnu antikoncepciu, užívajúci antibiotiká na báze tetracyklínov, lieky proti epilepsii (kyselina valproová), lieky na odvodňovanie ale aj ľudia užívajú vyššie dávky železa či vápnika, ale napr. aj obilniny obsahujú látky znižujúce vstrebávanie zinku. Ale u niektorých ľudí aj vysoký príjem fruktózy (ovocný cukor, sladkosti) bráni vstrebávaniu zinku.

U dospelých sa za problémové považuje ak sa užíva dlhodobo viac ako 50 mg zinku.

Dobre vstrebateľný chelátový zinok si môžete v našom e-shope kúpiť tu Zinok (abczdravia.sk).


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie to čo máme Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com

6 views0 comments