Prečo dokáže bolesť živiť samu seba?

Bolesť. Kto z nás by ju mal rád. Je nepríjemná a každý človek sa jej snaží čo najskôr zbaviť. Ako vlastne bolesť vzniká?


Bolesť je reakcia tela na poškodenie. Bolesť nás chráni, lebo poškodené miesto si podvedome chránime napríklad pred mechanickým tlakom. Zároveň sme nútení vďaka bolesti venovať poškodeniu pozornosť. Bolesť nikdy nie je samoúčelná a nie je žiadnym trestom, aj keď to tak vždy nevidíme. Bolesť má svoje opodstatnenie a do istej miery nás chráni.


Ak by sme sa pozreli na ľudí okolo seba zistili by sme, že mnohí ľudia bolesť vnímajú odlišne. Niekto pociťuje bolesť hneď a niekto neskôr. Vnímanie bolesti je individuálne. Ak má človek dlhodobejšie zdravotné problémy, vnímanie bolesti sa zintenzívňuje. Človek vníma bolestivo oveľa slabšie podnety a poškodenia. Súvisí to napríklad s tým, že pri dlhodobej bolesti narastá počet "snímačov“ bolesti v našom nervovom systéme, mení sa pH tkaniva, čo tiež ovplyvňuje vnímanie bolesti a mení sa aj hormonálny systém alebo sa vyčerpávajú mnohé živiny, na čo telo reaguje bolesťou.


Jedným z prvkov, ktoré sa nadmerne spotrebúvajú pri zápalových reakciách (tie sú spojené s bolesťou) je aj selén. Selén sa podieľa na správnom fungovaní 21 bielkovín s obsahom selénu. Tieto bielkoviny sa volajú selenoproteíny. Veľa týchto bielkovín s obsahom selénu sa podieľa na spracovaní bolesti.

Napríklad u pacientov s bolesťou závisí tvorba serotonínu aj od dostatočného prísunu selénu. Serotonín nie je len hormón šťastia, ale aj prirodzený tlmič vnímania bolesti. Nedostatočná tvorba serotonínu môže teda ovplyvniť aj vnímanie bolesti.


Selén je súčasťou najdôležitejšieho, telu vlastného antioxidačného systému. A práve tento systém likviduje škodlivé látky, ktoré sú tvorené pri zápaloch. Ak sa nezlikvidujú, spôsobujú poškodenie a zápal. Zápal je zároveň zlodej serotonínu. Nedostatok serotonínu vedie k zvýšenej bolesti a stresu. Zvýšený stres vedie k zápalu. Zápal vyčerpáva selén. Takto to funguje u mnohých ľudí. Začarovaný kruh - circulus vitiosus.


Ak hľadáte selén, môžete si ho kúpiť samostatne tu: Selen-Komplex (abczdravia.sk) alebo ako súčasť produktu forIMUN (abczdravia.sk).

ForIMUN obsahuje 27 zložiek potrebných na zneškodňovanie jedovatých látok tvoriacich sa pri zápaloch a posilňujúcich imunitu.


A v čom je selén, ktorý máme použitý v našich doplnkoch iný ako bežne dostupné selény? Napríklad v tom, že dokáže dobre pôsobiť v kyslom prostredí. Kyslé prostredie je typické pre zápalové a rakovinové bunky. Seleničitan sodný, ktorý máme v našich doplnkoch, chráni zdravé bunky, ale rakovinové bunky na neho reagujú veľmi zle. Vo vysokých koncentráciách spôsobuje ich smrť.


S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

3 views0 comments