Poškodené mitochondrie? Na vine môžu byť antibiotiká.

Priznám sa, bol som prekvapený, koľko ľudí mi zareagovalo na článok o tinituse. Je to možno preto, lebo len málokto niekedy napíše „trápi ma to“. Väčšinou ľudia komunikujú smerom von iné problémy.

Ako som už písal v článku, poškodenie mitochondrií spôsobí nedostatok energie, a to neumožní vyčerpať z vláskových buniek ióny draslíka von a človek počuje fantómové zvuky v podobe hučania či pískania.


Dnes vám ukážem jednu príčinu, ktorá vedie k poškodeniu mitochondrií. A sú to antibiotiká. Predpokladá sa, že mitochondrie pochádzajú z baktérií, ktoré sa usídlili v bunke. Tu začali pôsobiť ako endosymbionty, to znamená že začali žiť v bunke - a malo to prospech tak pre bunku ako aj mitochondriu.


Mitochondrie majú svoj vlastný genetický materiál, ktorý je iný ako bunková DNA a je podobný bakteriálnemu genetickému materiálu. "Vďaka" svojej jednoduchej bakteriálnej štruktúre je DNA mitochondrií pomerne citlivá na vplyvy prostredia a liekov. Jedným z najviac ničiacich liekov pre mitochondrie sú antibiotiká s účinnou látkou aminoglykozidmi. Tieto nájdete napríklad v amikacíne, bramitobe, brulamycíne, gentamycíne, netromycíne a podobne.


Liečba aminoglykozidovými antibiotikami spôsobuje výraznú stratu sluchu u 2 - 5% pacientov, čo sa pripisuje poškodeniu mitochondrií.

S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

15 views0 comments