Pasca zápalových ochorení čreva

Zápalové ochorenia čreva sú nielen nepríjemné, ale nesú často v sebe ešte jedno veľké riziko, a tým je vznik podvýživy. Toto platí najmä o Crohnovej chorobe.


Crohnova choroba je autoimunitné ochorenie čreva. Zvyčajne je ovplyvnené terminálne ileum, teda tenké črevo pri prechode do hrubého čreva. Zápalom však môžu byť postihnuté všetky oblasti tráviaceho traktu od úst po konečník. Nakoľko je u pacientov s Crohnovou chorobou často poškodený imunitný systém, je obzvlášť podstatné užívanie dôležitých látok, ktoré môžu posilniť imunitný systém.


Pri Crohnovej chorobe pravidelne chýbajú tieto životne dôležité látky:

· takmer všetky vitamíny skupiny B,

· vitamín C,

· vitamín K2,

· vitamín E,

· horčík,

· zinok,

· železo,

· selén,

· koenzým Q10,

· omega-3 mastné kyseliny,

· aminokyseliny.


A aké to môže mať následky?

Zastavím sa pri vitamínoch skupiny B, lebo tieto vitamíny patria medzi najviac podceňované vitamíny, pritom sa veľmi aktívne podieľajú na znižovaní autoimunitných procesov. Pri Crohnovej chorobe by sa vitamíny skupiny B mali vždy podávať komplexne kvôli tomu, že sa navzájom ovplyvňujú.

Aj vstrebávanie zinku je u pacientov s Crohnovou chorobou narušené. Bez dostatočného dopĺňania zinku nemajú ľudia s Crohnovou chorobou zabezpečené dobré zásobovanie zinkom. To je pre priebeh choroby veľmi nebezpečné, pretože zinok chráni bunky pred útokmi jedovatých látok.


Aj aktivita imunity závisí od dostatočného prísunu zinku. V pokusoch na zvieratách vedie nedostatočný prísun zinku k zmenšeniu týmusu a následnému zníženie buniek imunitného systému. Rovnako vedie nedostatok zinku k zníženiu tvorby lymfokínov, ktoré sú dôležité pre spomalenie autoimunitných procesov.


Selén má zásadný význam pre liečbu chronických alebo autoimunitných ochorení. Sem patrí aj Crohnova choroba. Každý zápal (najmä chronický) vedie k vysokému stresu imunitného systému a veľmi vysokej tvorbe jedovatých látok. Selén je nevyhnutnou súčasťou systému, ktorý sa podieľa na zneškodňovaní týchto jedovatých látok. Ak sa tieto jedovaté látky nezneškodnia, poškodzujú imunitný systém.


S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

62 views0 comments