Nezabúdajte na to, aj keď sa blíži jar

S prichádzajúcou jarou veľa ľudí podľahne ilúzii, že viac slniečka na oblohe znamená viac vitamínu D. To však žiaľ nie je pravda.

Ľudia by mali aj v tomto období dbať na dostatočné zásobovanie tela vitamínom D a obzvlášť ľudia trpiaci zápalovými ochoreniami kože, medzi ktoré patrí aj atopický ekzém. Tu sú niektoré štúdie, ktoré potvrdzujú pozitívny vplyv vitamínu D na neurodermatitídu (zápalové ochorenie kože spojené s tvorbou ohraničených ložísk z pupienkov a s vytrvalým svrbením).


Príjem vitamínu D viedol k dramatickému zlepšeniu neurodermatitídy.


Amestejani M, Salehi BS, Vasigh M, Sobhkhiz A, Karami M, Alinia H, Kamrava SK, Shamspour N, Ghalehbaghi B, Behzadi AH. Vitamin D supplementation in the treatment of atopic dermatitis: a clinical trial study. J Drugs Dermatol. 2012 Mar;11(3):327-30.


Pri neurodermatitíde sa uvoľňujú zo zápalových buniek poslovia zápalu (cytokíny). Tieto látky narušujú obrannú reakciu na koži, čo ju robí zraniteľnou voči baktériám, ktoré na koži dokážu spúšťať zápaly. Vitamín D pomáha kontrolovať zápalovú odpoveď tým, že reguluje cytokíny a antimikrobiálne peptidy, a tým zmierňuje zápaly.


Samochocki Z, Bogaczewicz J, Jeziorkowska R, Sysa-Jędrzejowska A, Glińska O,E, McCauliffe DP, Woźniacka A. Vitamin D effects in atopic. J Am Acad Dermatol. 2013 Aug;69(2):238-44.

Borzutzky A, Camargo CA Jr. Role of vitamin D in the pathogenesis and of atopic dermatitis. Expert Rev Clin Immunol. 2013 Aug;9(8):751-60.


Ak hľadáte kvalitný vitamín D3 môžete si ho kúpiť tu:

Vitamín D3 (abczdravia.sk)

Vitamín D3 forte (abczdravia.sk)

Vitamín D3+K2 (abczdravia.sk)

Vitamín D3K2 forte (abczdravia.sk)Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie to čo máme

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

2 views0 comments