Naozaj sme v starobe odkázaní na nečinnosť imunity?

Starneme všetci. V tomto je život neuveriteľne spravodlivý. Starnutie sprevádza znižovanie výkonnosti organizmu. Neraz sa dozvedáme, že starnutie má za následok aj zníženie výkonnosti imunity. Dnes vám ukážem, že tomu až tak úplne nie je.


Už v predchádzajúcich dňoch som písal o imunitných bunkách s názvom neutrofilné granulocyty. Patria medzi bunky vrodeného imunitného systému. Sú mimoriadne dôležité na to, aby primerane reagovali zápalovou reakciou na agresívne útoky z vonkajšieho prostredia. Neutrofilné granulocyty prichádzajú na miesto zápalu a vyčistia ho.


Zdá sa, že samotný vek nemá žiadny vplyv na tvorbu nových neutrofilných granulocytov, ale čo ich ovplyvňuje sú životné podmienky ako:

· nesprávna výživa,

· nedostatok pohybu,

· choroby súvisiace s vekom, ktoré sú spojené so zvýšeným zápalom a zvýšeným oxidačným stresom.


Xaus J, Mirabet M, Lloberas J, et al. IFN-gamma up-regulates the A2B adenosine receptor expression in macrophages: a mechanism of macrophage deactivation. J Immunol. 1999: 162(6): 3607-3614

Ak chcete pomôcť svojim rodičom a starým rodičom, povedzte im to. Nie sú obeťami starnutia, ale sa dokážu aktívne podieľať na tom, aby ich imunita dobre fungovala do vysokého veku. Meniť výživu, hýbať sa alebo pomôcť znížiť oxidačný stres doplnkami výživy môže každý.


Ak hľadáte dobrý zdroj živín pre mitochondrie a špičkové probiotiká s tráviacimi enzýmami môžete si ich kúpiť tu:

MikroVeda LIFE (abczdravia.sk)

forIMUN (abczdravia.sk)S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

5 views0 comments