Nádcha, astma, problémy s močovo- pohlavným systémom, senná nádcha - čo majú spoločné?

Imunitný systém človeka je veľmi komplexným. Tvoria ho nielen imunitné bunky, ale aj rôzne mechanické bariéry v podobe slizníc. Sliznice sú akousi "kožou" ktorá vystiela vnútorné orgány ako dýchacie cesty, tráviaci trakt, močovo - pohlavný systém. Úloha slizníc je chrániť telo a nedovoliť aby sa do tela dostali tie látky, ktoré tam nemajú čo robiť.

Aj samotné sliznice sú pritom chránené. Na ochranu slizníc používa náš imunitný systém okrem iného protilátky typu A. Tieto protilátky sú najviac zastúpenými protilátkami v tele človeka a čo ich líši od iných protilátok je to, že "narušiteľa zlikvidujú" bez toho aby sa sputil zápal.


Protilátky typu A (volajú sa aj slizničné imunoglobulíny) majú za úlohu vytvoriť "ochranný film", ktorý potom spracováva prichádzajúce častice ako peľ, vírusy, baktérie alebo iné cudzie potenciálne škodlivé látky tak, aby bolo zachované zdravie tela a nebolo ničím nepriaznivo ovplyvnené.


Na tvorbe protilátok typu A sa podieľajú baktérie v čreve. Tie ovplyvňujú bunky imunitného systému v čreve ktoré následne tvoria protilátky. Imunitné bunky ovplyvnené dianím v čreve pritom putujú cez lymfatický systém do všetkých slizníc v tele a tam sa podieľajú na imunitných reakciách a ochrane tela.


Črevo je tak centrálnym orgánom, ktorý ovplyvňuje dianie nielen v samotnom čreve ale aj v iných častiach tela. Preto ak sa vyskytujú problémy na slizniciach ako zápaly horných dýchacích ciest (zápaly hrdla, nádcha, zadná nádcha), sená nádcha či iné alergie, rôzne problémy v močovo - pohlavnom systéme, ale aj problémy so zápalmi prsníkov a pod. vždy sa treba pozrieť na to prečo sa to deje.


Zdravotné problémy v tele majú často pôvod nie v mieste kde sa prejavujú ale často mimo neho. Preto ľudia neraz nevedia vyriešiť svoje problémy, lebo sa sústredia len na riešenie postihnutého miesta a neriešia kde môže problém vznikať. Toto je aj obrovskou tragédiou západnej medicíny, ktorá v tomto fatálne zlyháva. Výsledkom je pacient, ktorý sa opakovane vracia s tým istým problémov do ambulancie, lebo nik nerieši podstatu jeho problémov.


Priatelia, vždy ak máte problém s alergiami, zápalmi dýchacieho či močovo-pohlavného systému spomeňte si na črevo a jeho centrálnu úlohu v imunitnom systéme človeka. Opísal som vám ako to zjednodušene vyzerá aby ste to mali na pamäti, lebo každý deň vidím ako sa ľudia upínajú na riešenie problému v mieste prejavu a niekedy nevedia resp. si neuvedomujú, že príčina vzniku problému je často inde. Z tohto pohľadu sú antibiotiká a látky pôsobiace antibioticky (napr. mnohé konzervanty v potravinách) doslova ničitelia imunity, lebo negatívne ovplyvňujú baktérie v čreve.


V našom e-shope si momentálne môžete zakúpiť probiotiká napr. MikroVeda LIFE (abczdravia.sk) alebo tu Čistý noštek PROBIO (abczdravia.sk) a vždy ak máte problémy o ktorých som písal môžete po nich siahnuť a užívať ich. Budete nimi ovplyvňovať príčinu vzniku svojich zdravotných problémov.


S prianím toho najlepšieho zostáva Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com


74 views0 comments