Myslíte si, že toto niekedy pochopíme?

Zodpovednosť. Toto slovo sa v poslednej dobe skloňuje veľmi často. Zodpovedný je ten, kto nesie za niečo následky. Pri šírení korona vírusu politici smerujú zodpovednosť na tých ľudí, ktorí koronu "prenášajú" na iných. V prípade, že títo prenášači tomu nezabránia napríklad nosením rúšok, správajú sa nezodpovedne. Tak sa poďme pozrieť na zodpovednosť aj z druhej strany a ako ľudia uľahčujú prenikaniu korona vírusu do svojich tiel.


Vírus COVID 19 sa dostáva do pľúc prostredníctvom aerosólov. Aerosóly sú drobné častice rozptýlené vo vzduchu. Vírus si nájde cestu do pľúc tak, že sa naviaže na malé aerosólové častice, ktoré sa na rozdiel od oveľa väčších kvapiek vdýchnu hlboko do pľúc. Cigaretový dym a smog tento efekt podporujú (Anbound, 2020).


Týmto spôsobom sa veľké množstvo vírusu môže dostať priamo do dýchacích ciest. Vírus sa môže dostať do pľúc, rýchlo sa tam množiť, nakaziť ďalšie orgány a podporovať závažný priebeh ochorenia (Gale, 2020).


Určité rizikové skupiny obyvateľstva sú obzvlášť ohrozené:

- ľudia s vysokým krvným tlakom,

- ľudia s nadváhou,

- ľudia s pľúcnymi chorobami ako aj fajčiari.


Títo ľudia majú v pľúcach a iných orgánoch oveľa viac receptorov ACE2 (Radzikowska et al., 2020). ACE2 je akousi vstupnou bránou, cez ktorú vírus COVID 19 vstupuje do bunky. Mimochodom, deti majú len veľmi málo ACE2 receptorov, zatiaľ čo muži ich majú podstatne viac ako ženy.


Toto sú fakty podopreté štúdiami. A teraz sa vráťme k zodpovednosti. Politici a lekári hovoria, že by sme mali byť zodpovední a nosiť rúška, aby sme chránili tých čo sú najviac ohrození coronou. Ale kedy sa pozrieme napríklad aj na tých, čo sa svojim správaním sami dostávajú do stavu ohrozenia? Toto už nespadá pod pojem "zodpovednosť"? Kedy prikážeme nielen ľuďom zostať doma, ale napríklad schudnúť, prestať fajčiť, predávať a jedávať presolené potraviny keďže podporujú zvyšovanie tlaku a tak ďalej, a tak ďalej?


Čo mňa na tejto situácii najviac desí je to, že keď sa bavíme o zodpovednosti, tak iba o selektívnej (pôsobiacej len na určitú skupinu). Zodpovedná by mala byť len jedna skupina ľudí. O druhej nepadne ani slovo. Obmedzenia dané mocou sú pripravené len pre jedných z nich. Selektívna zodpovednosť, selektívna spravodlivosť. Zvláštna situácia. A niektorí si myslia, že vďaka tejto selektívnej zodpovednosti sa z tohto problému dostaneme?!S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com


2 views0 comments