Môžu lieky proti bolesti zvýšiť bolesť?

Lieky proti bolesti sú pomerne často používané a ľudia po nich siahajú ak ich bolia napr. kríže, hlava, krčná chrbtica. Samozrejme tých prípadov kedy ľudia siahnu po liekoch proti bolesti je viacej ale pri týchto bolestiach dokonca môže užívanie liekov proti bolesti viesť k zhoršeniu bolestivého stavu. Ako je to možné?

Mnohí to poznajú. Niečo ich bolí a lekár ani nezisťuje čo sa deje ale len predpíše tabletku proti bolesti. Medicína založená na dôkazoch je zároveň založená na tom, že ignoruje ako funguje telo a čo je s čím poprepájané.


Mnohí ľudia trpia nielen bolesťami chrbta ale majú aj tráviace problémy. Nafukovanie, problémy so stolicou, zápaly v žalúdku a iné problémy v tráviacom trakte ovplyvňujú svaly a nervový systém oblasti chrbta a krčnej chrbtice.


Výsledkom tráviacich problémov môže byť bolestivé zmeny v pohybovom aparáte. Napr. jeden odborníčka na túto problematiku to vysvetľuje nasledovné. "Gastritída (zápal žalúdočnej výstelky) napríklad spúšťa kŕče a svaly žalúdka sa sťahujú. Telo zohnuté od bolesti sa to snaží kompenzovať zaujatím odľahčujúcej polohy, napríklad väčším naklonením panvy. To zase môže viesť k namáhaniu kolien alebo členkov."


Ďalej píše: "S črevnými poruchami môžu súvisieť tenzné bolesti hlavy, problémy s krkom či blokády krčnej a hrudnej chrbtice. Na jednej strane črevo naplnené plynom dokáže ovplyvniť držanie tela. Hlava sa môže napr. posunúť dozadu. Svaly sa preťažia a napnú, krvný obeh sa do hlavy zníži. To môže viesť k „tenznej bolesti hlavy“.


Ak máte bolesti chrbta, hlavy, pohybového aparátu a viete že máte nejaké tráviace problémy príčina môže byť aj v tráviacom trakte. Neznamená to, aby ste problémy s pohybovým aparátom neriešili s vašim fyzioterapeutom a pod. Ale aby ste riešili aj trávenie, lebo koreň vašich problémov môže byť aj tam.


A nakoniec k liekom proti bolesti. Lieky proti bolesti ničia trávenie. Spôsobujú ničenie slizníc, narúšajú bakteriálne zloženie v tráviacom trakte, poškodzujú pečeň a vedú k mikrozápalom tráviaceho traktu. Bolesť v chrbte síce utlmia ale spúšťajú problémy v tráviacom trakte a tak dokážu otvoriť dvere bolestiam pohybového aparátu. A kruh problémov sa uzavrel. Na prvý pohľad lieky proti bolesti riešia ľudia svoj problém, ale v skutočnosti si ho neraz zhoršujú.


Ak hľadáte probiotiká vhodné na celoročné užívanie, ktoré obsahujú 33 kmeňov v našom e-shope si môžete zakúpiť MikroVeda PUR (abczdravia.sk)


Zdravie nie je všetko, ale je to najdôležitejšie to čo máme.

Andrej Medveď a jeho team www.andrejmedved.sk www.weltfit.sk www.abczdravia.sk tel. 0911 295 859 andrej.medved9@gmail.com

19 views0 comments