Môže existovať pravda bez dosiahnutého výsledku?

Pred viac ako rokom mi prišla na Facebook okomentovať jeden z mojich príspevkov (bol o detoxikácii) skupinka farmaceutov. Samozrejme, to čo som napísal bol podľa nich nezmysel, nepravda a označili ma za šarlatána – tu by som možno definoval, čo to vlastne znamená.


Dokonca jeden z farmaceutov zašiel tak ďaleko, že ma obvinil z toho, že vďaka takým ľuďom ako som ja, zlyháva liečba klasickej medicíny. Keď som sa ich opýtal, čo konkrétne z toho čo som napísal nie je pravda, ani jeden z nich mi nedokázal odpovedať.


V čom bola podstata ich reakcie? Keďže nie som oficiálne vyštudovaný v oblasti medicíny, nemôžem mať predsa pravdu. Mnohí ľudia, nielen lekári a farmaceuti sa rozčuľujú ako sa dnes roztrhlo vrece so šarlatánmi, kde patrím aj ja. Šarlatáni spochybňujú medicínu a tá jediná je skutočná, pravá, pravdivá s vedecky dokázanými výsledkami. A jedine ona môže a má právo pomáhať ľuďom. Lebo nič iné ako ich pravda neexistuje. Veď keby čosi iné existovalo, predsa by to poznali, veda by to dokázala, oni by to používali a pomáhali by tak ľuďom. Ale keďže to nepoužívajú, nie je to pravda. Ja to však vidím trochu inak.


Ak by boli ľudia spokojní s výsledkami klasickej medicíny, nikdy by nehľadali iné riešenia. Ak by mala klasická medicína jediný monopol na pravdu a tú pravdu zároveň mala, musela by mať aj výsledok a tým je zdravie ľudí. Lebo výsledkom snaženia liečby a medicíny by malo byť zdravie ľudí.


Podľa môjho názoru, ak má ktosi pravdu, jej použitím musí priniesť do života taký výsledok, ktorý je očakávaný a želaný. V medicíne teda zdravie. Vďaka súčasnej medicíne by boli ľudia zdraví, teda s očakávaným výsledkom a spokojní. A šarlatáni bez práce.


V poslednej dobe sa začal hon na šarlatánov. Znevažujú sa v mienkotvorných médiách, poukazuje sa na ich bezcitnosť, bezcharakternosť, túžbu zarobiť na utrpení iných a čo ja viem čo ešte. Samozrejme je to legitímna súčasť demokracie vyjadrovať sa k iným. Len prečo sa nepozrieme na výsledky tých, ktorí akože jediní majú právo na pravdu a navyše si ich všetci platíme z povinného zdravotného poistenia, čo je akože poistením, aj keď je to daňou.


Komu pomôže to, že skupina ľudí si prisvojí právo na pravdu, keď svojou pravdou dostane ľudí do stavu, že si hľadajú riešenie svojich nevyriešených problémov mimo nositeľov ich pravdy? Lebo ak by jediní nositelia pravdy pomohli ľuďom vyriešiť ich problémy, iné riešenia by ľudia nehľadali. Alebo sa mýlim?


A na záver si dovolím ešte malú úvahu. Ak nezmeníme pohľad na pravdu (dnes veríme tomu, že pravda je to, čo povie autorita alebo väčšina), súčasná civilizácia skolabuje. Skolabuje preto, že skolabuje zdravie ľudí. Lebo dnes je veľká časť ľudí chronicky chorých a o zdraví len sníva. Síce liečených "pravdivo", ale bez želaného výsledku.


S prianím pevného zdravia pre Vás pripravil

Andrej Medveď a jeho team

www.andrejmedved.sk

www.weltfit.sk

www.abczdravia.sk

tel. 0911 295 859

andrej.medved9@gmail.com

0 views0 comments